Pokud se alespoň trochu zajímáte o digitální, ilustrace, 3D vykreslování nebo tvorbu videa, pravděpodobně jste se již setkali s pojmem „AI art“.
Adobe Firefly není prvním generativním modelem umění, který se u nás objevil, jeho schopnosti však přesahují mnohé již dříve vydané podobné nástroje.
Společnost Adobe nedávno integrovala Adobe Firefly i do beta Photoshopu, kde si ji lze vyzkoušet.
Co to je Adobe Firefly?
Adobe Firefly je jeden z nástrojů rodiny generativních modelů umělé inteligence vytvořené společností Adobe pro její sadu aplikací v Creative Cloud. Hlavním účelem modelů je generovat věrohodné kvalitní obrazové či textové efekty s cílem zlepšit pracovní workflow grafických tvůrců.
„Vizí Firefly je usnadnit lidem práci s grafickými nástroji, zbavit je repetitivních činností jako je ořezávání objektů, vytváření stínů apod. a tím podpořit jejich kreativitu. Jako vestavěný model uvnitř aplikací od Adobe bude Firefly nabízet generativní nástroje umělé inteligence vytvořené speciálně pro kreativní a praktické potřeby grafických návrhářů a běžných uživatelů,“ vysvětluje společnost Adobe na svých webových stránkách.
Jaké jsou hlavní funkce Adobe Firefly a v čem se liší od běžného content-aware fill nástroje?
Mezi esenciální funkce Adobe Firefly patří generování obrázku s ohledem na okolní obsah. Ačkoli tato funkce, vyplňování obsahu na základě vzhledu okolí, se již ve Photoshopu nacházela, bylo možné s ní upravovat pouze malé části obrázku. V případě, že jste se rozhodli, že byste svoji fotku chtěli rozšířit čili přidat do fotky něco nového (například místo nebe dát do pozadí skalnaté hory), měli jste prostě smůlu.
S Adobe Firefly nemusíte generovat jenom obrázky, společnost na svých oficiálních stránkách uvádí, že budete moci generovat i vektory, štětce nebo textury pro ilustrace. Tím to ale rozhodně nekončí, pomocí tohoto generativního nástroje máte možnost kompletně změnit atmosféru, prostředí nebo počasí. Zároveň můžete upravovat Vámi vybrané části obrázku (například změnit pozadí za vaším domácím mazlíčkem z obýváku na mořský útes), čímž se nástroj Adobe Firefly odlišuje od nástrojů jako je Midjourney nebo DALLE 2, které rovnou vygenerují celý obrázek.
Tip: Začínáte s AI grafikou a chcete se naučit pracovat s Midjourney od úplného začátku? Pod tímto odkazem si můžete stáhnout bezplatnou ukázku prvního českého e-booku o Midjourney. Provede vás prvními kroky v této platformě a objasní vám principy toho, jak fungují textové příkazy (prompty). Mimo jiné v knize najdete také spoustu inspirace pro vaaši vlastní tvorbu.
Možné propojení s 3D modelovací aplikací Blender?
Společnost Adobe dokonce uvažuje o tom, že v budoucnu rozšíří svůj generativní model o schopnost práce s 3D objekty a umožní je transformovat do fotorealistických obrázků. Takové rozšíření by nejspíše mohlo spojit společnost Adobe s aplikací Blender, která je považována, jako jedna z nejlepších zdarma aplikací pro 3D modeling. Díky tomu byste ušetřili velké množství času, které byste jinak věnovali vytvářením nebo hledáním textur nebo nastavováním kvalitního nasvícení scény. Je důležité však podotknout, že se jedná pouze o možnou vizi do budoucnosti.
Videoukázka:
Na širokou škálu schopností a příkladů toho, čeho je Adobe Firefly schopná, se můžete podívat v tomto videu:
V čem se Adobe Firefly liší od svých dalších kolegů?
Jedním z významných rozdílů mezi Adobe Firefly a jinými generativními obrázkovými modely jako je například DALL-E 2 od Microsoftu nebo Midjourney od Davida Holze, je univerzální značka „Do Not Train“ Content Credentials, kterou Adobe pro svůj model vytvořilo. Tato značka neboli tag umožňuje tvůrcům „odmítnout“, aby jimi vytvořená díla skrze Adobe Firefly byla zahrnuta do trénovací sady pro generativní modely AI.
Adobe Firefly byla natrénován na datové sadě obrázků Adobe Stock, volně licencovaných děl a obsahu ve veřejné doméně, u něhož vypršela autorská práva. Jak je z přístupu Adobe vidět, společnost se snaží vyhnout problémům souvisejícími s autorskými právy, kterým čelí AI Art modely jako Midjourney. Mnozí autoři podávají stížnosti kvůli zahrnutí jejich grafických děl, která jsou volně dostupná na internetu, do trénovací sady pro AI Art modely, bez jejich souhlasu.
Za zmínku také stojí, že společnost Adobe vyvíjí nový model kompenzace pro přispěvatele děl do služby Adobe Stock, jejíž obsah je použit v datové sadě pro trénování modelů Firefly. Model kompenzace bude sdílen, jakmile Firefly opustí beta verzi.
Adobe Firefly nyní dostupná v beta verzi Photoshopu
Společnost Adobe až doposud vyzkoušení jejich modelu umožňovala pouze uživatelům, kteří podali žádost o předběžný přístup. Nyní však došlo k integraci Adobe Firefly do beta Photoshopu neboli testovací verze Photoshopu s předběžnými prvky a nástroji.
Pro vyzkoušení modelu stačí z Creative Cloud beta Photoshop stáhnout a začít experimentovat! Pro přehled funkcí Adobe Firefly v beta Photoshopu zde přikládám video: