Podle anonymních zdrojů se zdá, že technologický gigant Amazon tajně vyvinul pokročilé systémy umělé inteligence, které dokážou generovat celé romány a nefiktivní knihy pouze na základě uživatelských vyhledávání. Dlouho se myslelo, že projekt společnosti s názvem Vypravěč je mrtvý, ale podle všeho byl tajně aktivní více než dva roky a údajně produkoval díla pro desítky AI „autorů“, jejichž knihy se dostaly na vrchol prodejních hitparád Amazonu. Některé z nich se dokonce stali bestsellery New York Times nebo byli nominovány na hlavní ceny v oblasti science fiction.
Jak nahradit lidské autory knih
Cílem Amazonu, podle neověřeného zdroje, je nahradit všechny lidské autory a generovat širokou škálu fiktivního i non-fiktivního obsahu prostřednictvím algoritmů a neuronových sítí, které vlastní. Někteří tvrdí, že projekt již vytvořil mnoho úspěšných knih generovaných AI v různých žánrech a je považován za skutečného autora téměř všech svých televizních pořadů, což vysvětluje, proč pořady mohou působit tak plošně a divně. Ačkoli toto dosud nebylo potvrzeno, odborníci spekulují, že ovládnutím „celého balíčku“ tvorby a distribuce obsahu a následné licencování obsahu a technologie, kterou společnost vlastní, získá Amazon bezprecedentní kontrolu nad vydavatelským průmyslem. Dalo by se nicméně říci, že vydavatelský průmysl již v podstatě ve velké míře stejně spadá pod působnost společnosti.
Hrozba pro lidskou kreativitu
Lidští autoři na své webové stránce uvedli, že projekt představuje temnou budoucnost pro lidskou kreativitu a je dalším důkazem úpadku lidstva ve světě zastíněném algoritmy, jež upřednostňuje „lajky“ před autentičností. Pokud se tato informace ukázala jako pravdivá, může to naznačovat snahu Amazonu nahradit všechny knihy napsané lidskými autory na své platformě knihami vytvořenými umělou inteligencí. Tyto knihy by mohly napodobovat styl lidských autorů a byli by pevně kontrolovány a přizpůsobeny datům získaných od uživatelů, tedy konkrétně o vyhledávání jejich oblíbených žánrů, autorů či literárních stylů. Pokud umělá inteligence převezme úlohu spisovatelů, významně by tím utrpěla lidská kreativita a představivost, která by již nebyla zdaleka tak efektivní.
Pokrok v generování fikce na úrovni člověka
Podle informací od anonymních zdrojů dosáhl tým nazvaný „Vypravěč“ významného pokroku v oblasti generování fiktivního textu. AI modely jsou nyní schopné vytvářet texty, které se svou úrovní kvality mohou rovnat textům napsanými lidmi. Neuronové sítě v současnosti dokážou tvořit nejenom krátké příběhy, ale také poutavé dlouhé romány, s koherentními vícekapitolovými ději, propracovanými postavami, evokativní prózou, a dokonce i fotorealistickými obrázky. V současné době se tým Vypravěč údajně zaměřuje na vývoj technologie, která by umožnila vytváření plně ponořitelných světů rozšířené reality (XR) z knih vytvořených umělou inteligencí. Tato technologie by byla určena pro nový headset od společnosti Apple a pro vlastní, dosud nepojmenovanou technologii ovládání reality, kterou kritici přezdívají „Sauron“.
Zajímavost: Termín „XR svět“ odkazuje na svět rozšířené reality. Jedná se o koncept, pod nímž lze najít všechny kombinace skutečného či virtuálního prostředí a interakcí člověka s počítačem. To zahrnuje technologie jako virtuální realitu (VR), rozšířenou realitu (AR) a smíšenou realitu (MR). Představte si, že byste mohli vstoupit do světa své oblíbené knihy, procházet se po jeho ulicích, mluvit s postavami a dokonce interagovat s objekty v tomto světě. To je vize, kterou XR světy nabízejí – úplné ponoření do knihy jako nikdy předtím. Možná jste výše zmíněný koncept již viděli v některých filmech jako je například Jumanji, kde jsou hlavní postavy vtáhnuté do světa videohry.
Amazon dominuje v kreativních oborech
Amazon, se svými obrovskými datovými a zdrojovými kapacitami, je připraven dominovat v době, kdy se kreativní obory začínají automatizovat. Tento technologický gigant má historii investic v oblasti robotiky a umělé inteligence. Právě díky těmto oblastem by Amazon mohl práci dříve odváděnou lidmi nyní odvádět pomocí AI a robotů, a to v mnohem větším měřítku a s mnohem nižšími náklady. Jak tedy můžeme vidět, důsledky tohoto trendu jsou pro autory a čtenáře stejně vážné jako znepokojivé. Zatímco pro společnosti mohou nové inovace zajistit zisk a navýšení produktivity, současně mohou také mnohým lidem vzít práci a zcela přehodnotit kreativitu a originální myšlení, tak jak ho známe.
Důsledky pro autory a vydavatelský průmysl: AI jako nový hráč na poli
V době, kdy se umělá inteligence stává stále obratnější v generování textu, se otevírá nová kapitola v dějinách literatury. Tato kapitola však může být pro mnohé autory a vydavatele poněkud děsivá. Jak uvádí Forbes, knihy, blogy a novinové články napsané AI už nejsou jen sci-fi fantazií, ale realitou. Pokud se tato technologie stane normou, může to znamenat úpadek lidských autorů. Je pak otázkou, co to bude znamenat pro knižní trh a autory, pro které je psaní knih jejich hlavní zdroj příjmů.
A co vydavatelství? Pokud Amazon a další giganti budou schopní generovat vlastní obsah pomocí AI, mohlo by to vést k větší centralizaci v průmyslu a potenciálně k menšímu množství rozmanitosti v dostupné literatuře.
Takže, co nás čeká v budoucnosti literatury? Bude to svět, kde AI píše většinu knih, nebo svět, kde AI a lidský autor spolupracují na vytváření nových a vzrušujících formách příběhů? Ať už to bude jakkoli, jedno je jisté: budoucnost literatury bude ovlivněna umělou inteligencí. Jak se to projeví, záleží na tom, jak se technologie budou nadále vyvíjet, jak budou regulovány, a jak je budeme jako společnost využívat.