Palantir Technologies je americká softwarová společnost založená v roce 2003, která se specializuje na analýzu dat a vývoj software pro použití v oblastech výzvězdných služeb, bezpečnosti a obrany. Společnost byla založena týmem podnikatelů v čele s Peterem Thielem, Alexem Karpem a Stephenem Cohlem. Aktuálně společnost ukázala, jak lze umělou inteligenci využít právě pro národní obranu a další vojenské účely.
Palantir nabízí softwarové řešení, které umožňuje uživatelům propojovat, analyzovat a vizualizovat data z různých zdrojů, včetně velkých objemů nestrukturovaných dat. Společnost působí v mnoha odvětvích, jako jsou finance, průmysl, zdravotnictví, vládní organizace a další.
Palantir se proslavil svou spoluprací s americkými tajnými službami a obrannými orgány, které využívají software Palantir pro analýzu a vizualizaci velkých objemů dat, například pro sledování teroristických hrozeb a organizovaného zločinu.
V roce 2020 se společnost dostala do centra pozornosti kvůli svému vstupu na burzu, kde se stala jedním z největších technologických primárních úpisů akcií IPO v posledních letech. Musíme nicméně rovněž zmínit, že společnost často čelí kritice – a nařčením z toho, že ne právě zodpovědně přistupuje k soukromí civilistů.
Společnost Palantir ukázala, jak lze umělou inteligenci využít pro národní obranu a další vojenské účely.
I samotné využití umělé inteligence v armádě je velmi kontroverzní. V této souvislosti je nutné, aby byly velké jazykové modely (LLM) a algoritmy implementovány co nejetičtěji.
Společnost Palantir se domnívá, že právě v tom spočívá hlavní přednost její platforma AIP, která je (jak už název napovídá) založena na umělé inteligenci. AIP nabízí špičkové možnosti AI a tvrdí, že zajistí, aby se používání LLM a AI ve vojenském kontextu řídilo etickými zásadami.
AIP je schopna nasadit svůj unikátní jazykový model do takřka jakékoli sítiě, od utajovaných serverů až po fyzická válečná zařízení. AIP přitom propojuje vysoce citlivá a utajovaná zpravodajská data a vytváří tak představu o sledovaném prostředí v reálném čase.
Bezpečnostní funkce řešení umožňují definovat, co LLM a AI zrovna mohou a nemohou vidět. Tato kontrola a řízení jsou klíčové pro zmírnění významných právních, regulačních a etických rizik, která představují LLM a AI v citlivých a utajovaných prostředích.
AIP rovněž zavádí ochranné prvky pro kontrolu, řízení a zvýšení důvěryhodnosti. Když operátoři a UI provádějí na platformě akce, AIP vytváří bezpečný digitální záznam operací. Tyto schopnosti jsou nezbytné pro zodpovědné, efektivní a kompatibilní nasazení UI ve vojenství.
V ukázce představující AIP například obdrží vojenský operátor odpovědný za monitorování aktivit v rámci východní Evropy upozornění, že se na poli vzdáleném 30 km od přátelských sil shromažďuje vojenská technika.
AIP využívá rozsáhlé jazykové modely, které operátorům umožňují rychle pokládat otázky, jako např.:
- Jaké nepřátelské jednotky se v dané oblasti nacházejí?
- Pořiďte pro tuto lokalitu nové snímky s rozlišením jeden metr nebo vyšším.
- Vygenerujte tři způsoby akce, jak se zaměřit na toto nepřátelské vybavení
- Analyzujte bojiště s ohledem na vozidlo Stryker a jednotku o velikosti čety.
- Kolik raket Javelin má k dispozici vojenský tým Omega?
- Přiřaďte rušičky ke každému z ověřených komunikačních cílů s vysokou prioritou
- Shrňte operační plán
Zatímco operátor pokládá otázky, LLM využívá informace v reálném čase integrované z různých veřejných a utajovaných zdrojů. Data jsou automaticky označena a chráněna značkami utajení a AIP vynucuje, do kterých částí organizace má LLM přístup, přičemž respektuje oprávnění, roli a potřebu vědět jednotlivce.
Každá odpověď z AIP zachovává odkazy na podkladové datové záznamy, což umožňuje transparentnost pro uživatele, který může v případě potřeby provést šetření.
AIP uvolňuje sílu rozsáhlých jazykových modelů a špičkové umělé inteligence pro obranné a vojenské organizace, přičemž se snaží postupovat s odpovídajícími ochrannými prvky a vysokou úrovní etiky a transparentnosti, které jsou u takto citlivých aplikací vyžadovány.