Apple, společnost proslulá svými inovativními produkty a nekompromisním důrazem na design, se poprvé zapsala do povědomí veřejnosti v roce 2007. Tehdy představila svůj první iPhone, revoluční produkt, který Bill Gates označil za „nejlepší telefon, který kdy byl vytvořen“. Tento krok zásadně změnil způsob, jakým lidé do té doby telefony vnímali a používali. Společnost se však nezastavila a dnes ji můžeme pozorovat jako jednu z nejhodnotnějších technologických společností na světě z pohledu tržní kapitalizace přesahující částku 3 miliard dolarů.
Společnost nedávno oznámila, že se vydává do nelítostně konkurenčního pole umělé inteligence s vývojem svého nového generativního AI modelu, ‚Apple GPT‘, pod kódovým označením ‚AJAX‘. Tato nová AI služba, která je stále ve vývoji, vypovídá o vstupu Applu do oblasti moderních technologií využívající generativní umělou inteligence, které za poslední dobu dominují společnosti OpenAI, Google a Anthropic.
Obrázek 1 – Midjourney
Tajemství a spekulace
Podrobnosti o tomto ambiciózním projektu jsou stále tajemstvím, ale spekulace a možnosti týkající se jeho aplikací vzbuzují v technologickém průmyslu velký rozruch. Mezi diskutovanými možnostmi je integrace Apple GPT do stávající sady služeb Applu, která zahrnuje iMessage, Keynote, Pages a Health.
Možné integrace Apple GPT, které bychom mohli vidět už do konce tohoto roku
V této sekci bych se rád zaměřil na čtyři možné integrace Apple GPT do služeb Applu, které by tak výrazně mohli zpestřit uživatelský zážitek. Pakliže nejste uživatelé Apple produktů, nemusíte se bát, ke každé aplikaci přidám vysvětlení, abyste si mohli vytvořit jasnou představu o tom, k čemu aplikace slouží, a jaký má účel. I když nemusíte být fanoušci Applu, nezapomeňte, že se technologie neustále prolínají, a je proto velmi pravděpodobné, že se podobných integrací dočkáme i u jiných zařízeních a aplikací. Důležité je, že až se tak stane, budete připraveni!
Integrace iMessage
iMessage je komunikační aplikace od Apple, která umožňuje uživatelům posílat textové zprávy, fotografie, videa a další multimédia přes Wi-Fi nebo mobilní data. Tato aplikace je k dispozici na všech zařízeních Apple, včetně iPhone, iPad a Mac. iMessage nabízí řadu funkcí, včetně možnosti posílat zprávy v reálném čase, sdílet polohu, vytvářet animované efekty a mnoho dalšího
Služba iMessage, která se mimo výše zmíněné vlastnosti může chlubit i end-to-end šifrováním, by mohla díky integraci Apple GPT nabrat na síle a zkvalitnit tak uživatelskou zkušenost. Apple GPT by mohlo na základě porozumění kontextu a sémantice jedinečných konverzací uživatelů potenciálně nabídnout chytré, kontextové odpovědi, zefektivnit plánování a organizovat připomínky přímo z rozhraní chatu. Kromě toho služba založená na AI by mohla otevřít cestu pro překlad jazyků v reálném čase, což by výrazně urychlilo a zjednodušilo komunikaci jednotlivých uživatelů.
Obrázek 2 – Midjourney
Integrace Keynote
KeyNote je prezentační software od společnost Apple, který umožňuje uživatelům vytvářet poutavé a vizuálně atraktivní prezentace. S jeho intuitivním rozhraním a užitečnými nástroji, KeyNote usnadňuje vytváření prezentací, které dokážou oslovit cílené publikum svou stylistikou a jednoduchostí. Aplikace je kompatibilní s Apple Pencil, díky čemuž mohou uživatelé vytvářet efektní diagramy či ilustrace, které jejich slidům propůjčí vizuální zpestření prezentovaných informací. KeyNote mimo jiné podporuje i synchronizaci prací mezi uživateli a jejich zařízeními, tato schopnost tak umožňuje na prezentaci pracovat v reálném čase s Vašimi kolegy.
Integrace Apple GPT do Keynote by mohla zrevolucionizovat způsob, jakým jsou prezentace vytvářeny. AI nástroj, který nejen pomáhá s designem a rozložením snímků, ale také generuje obsah na základě pokynů uživatelů, by mohl zrychlit tvorbu obsahu až desetinásobně. Mohl by dokonce poskytovat návrhy v reálném čase pro zlepšení kvality prezentací a usnadnit interaktivní zapojení publika, čímž by se Keynote stal skutečně dynamickým nástrojem velmi atraktivním pro tvůrce, manažery nebo studenty.
Když už se tu bavíme o prezentacích, je možné, že jste za poslední dobu měli tu čest seznámit se s TomeAI, platformou využívající umělou inteligenci pro tvorbu prezentací na základě textového vstupu (i s obrázky, na které se nevztahují autorská práva). TomeAI Vám poté umožní jednotlivé slidy upravovat, stylizovat či si jinak přizpůsobit, díky čemuž se z platformy stává flexibilní nástroj. Platformu můžete zprvu využívat zdarma. TomeAI Vám při registraci přidělí určité množství tokenů, které se při tvorbě obsahu strhávají, jakmile Vám dojdou můžete si je dokoupit nebo rovnou za 8 $ zakoupit Pro verzi, která značně rozšíří portfolio Vašich možností.
Abyste si nemysleli, nejedná se o žádné promo, platformu jsem nicméně dříve využíval a mohu ji proto na základě mé kladné zkušenosti doporučit. Měl-li by někdo zájem, zde přikládám odkaz: Tome – shape and share your ideas with AI
Integrace Pages
Pages je pokročilý textový procesor od Apple, který umožňuje uživatelům vytvářet vizuálně estetické dokumenty. Aplikace nabízí širokou škálu nástrojů pro přizpůsobení vzhledu textu, včetně možnosti přidávat grafiku a multimédia. Pages, stejně jako KeyNote, podporuje spolupráci v reálném čase, takže můžete pracovat na dokumentech se svým týmem odkudkoli. Ať už potřebujete vytvořit obchodní návrh, školní projekt nebo interaktivní digitální knihu, Pages Vám k tomu poskytne všechny potřebné nástroje.
Co se integrace Apple GPT týče, pokud jde o Pages, Apple GPT by mohlo v tomto segmentu tvorby mohlo poskytnout velmi cenné nástroje, které by bezpochyby usnadnili práci mnohým autorům, profesionálům či studentům. Poskytováním kontextových doporučení a oprav s okamžitým formátováním by taková integrace dramaticky zrychlila psací zážitek. Apple GPT společně s Pages by mohly pomoci vytvářet náčrty esejí, navrhovat lépe formulované věty, a dokonce asistovat při generování obsahu pro složitá témata.
Někdo by zase mohl namítnout, že generativní AI model tak prakticky za nás udělá celou práci, a do jisté míry má pravdu, ne však úplně. Představte si to jako surový diamant, který reprezentuje naši práci, zatímco naším úkolem je diamant najít (přijít s novou myšlenkou, vymyslet nový koncept řešení problému, navrhnout inovativní produkt), úkolem generativního AI modelu se v této analogii stává obroušení diamantu a jeho vyleštění do podoby, která nese název „brilliant“. Od toho také pochází slovo „brilantní“, které se používá ve vztahu, je-li něco skvostné, excelentní nebo výborné. Vybroušení zde představuje veškeré grafické vylepšení, včetně grafů, formátování, osnov nebo jiných vizuálních prvků.
Obrázek 3 – Midjourney
Integrace zdravotních dat
Jednou z nejperspektivnějších oblastí pro integraci Apple GPT je sféra zdravotních dat. S rostoucím využitím zařízení jako je Apple Watch pro sledování zdraví se otevírají nové možnosti. Integrace Apple GPT by mohla přinést dosud nevídanou úroveň prediktivní a diagnostické inteligence. Tato technologie by mohla analyzovat zdravotní data uživatelů, poskytovat vhledy do jejich zdravotního stavu, navrhovat zdravější životní návyky a dokonce identifikovat vzorce, které by mohly upozornit na potenciální zdravotní rizika.
Slyšeli jste někdy ve futuristických filmech nebo hrách o systémech, které pravidelně monitorují Vaše zdraví, měří hodnoty živin, hormonů, zánět, hustotu krve nebo činnost Vaší nervové soustavy? Systémy měřená data automaticky posílají Vámi placené zdravotní instituci, od které se Vám dostává personalizovaná analýza Vašeho zdravotního stavu, doporučení pro jeho zlepšení či tipy pro jeho udržení. V případě nadcházejícího infarktu myokardu nebo mozkové mrtvici dostanete výstražné upozornění a současně už k Vám míří ambulanční transportér, který k Vám dorazí v době, kdy ke kardiovaskulárnímu selhání začne docházet nebo ještě dříve.
Zní Vám to příliš smyšleně? Vypadá to, jako bych si to vycucal z prstu? Možná, že ano. Ale upřímně se zamyslete o kolik více nerealistické pro Vaše rodiče byly technologie, které máme dnes, o kolik nerealistické bylo tvrzení bratří Wrightů o tom, že zhotoví první letadlo, nebo o kolik nerealistická byla atomická teorie v 5. století př. n. l. položená Leukippem z Milét. Chci tím naznačit, že to, co se nám dnes zdá sci-fi, zítra může být skutečností.
Možné využití dat pro personalizovaného asistenta
Účinnost AI systému je neoddělitelně spojena s kvalitou a objemem dat, které má k dispozici. Představte si, že data získávána v průběhu několika let, které máte uložené na iCloud – včetně zdravotních metrik, interakcí v iMessage, fotografií a záznamů v kalendáři – by mohly být využity Apple GPT a Siri. Tato dvojice by se mohla proměnit v nejmocnějšího personalizovaného AI asistenta, jakého jsme dosud viděli.
Asistent by rozuměl Vašim vzorcům a hodnotám, spolu s Vámi by se i vyvíjel, a dokonce by Vám mohl potenciálně sloužit jako personalizovaný průvodce životem, neustále bdící nad vaším zdravím a duševní pohodou. Tato úroveň hluboké, personalizované pomoci, umožněná Vaším vlastním bohatým datovým gobelínem, by mohla předefinovat, co to znamená mít AI asistenta. Ti, kdo měli možnost si zahrát Cyberpunk 2077, si mohou představit, jaké by to bylo mít po boku Johnnyho Silverhanda (samozřejmě v trochu méně vražedné verzi, parťáka, který s Vámi jde životem, provádí Vás skrze těžké chvíle, dává Vám rady do života nebo s Vámi debatuje nad teorií Multivesmíru při šálku ranní kávy na verandě.
Opět zde samozřejmě vyrůstají otázky související s ochranou soukromí, k čemu bude mít přístup jenom uživatel a k čemu společnost, jak se budou data využívat a zpracovávat apod. V tomto ohledu by se musela zachovat transparentnost a odpovědnost vůči uživatelům, kteří by tak nad svými daty měli plnou kontrolu.
Obrázek 4 – Midjourney
Apple se neustále snaží být na čele technologického pokroku a poskytovat svým uživatelům nejlepší možné produkty. Přestože jsou produkty Applu cenově vyšší, nabízejí vynikající optimalizaci, synchronizaci s ostatními Apple zařízeními, dlouhou výdrž baterie a vysoký výkon.
Nenechte se ale klamat, Apple se neomezuje pouze na vytváření inovativních produktů a služeb, ale také se aktivně snaží přispět ke zlepšení světa. Společnost se zavázala k ekologické udržitelnosti a má v plánu do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality. Apple také investuje do vzdělávání a zajišťuje přístup k technologiím pro všechny, což ukazuje její snahu zlepšovat životy lidí prostřednictvím inovací.
S vývojem Apple GPT a nedávným představením Apple Vision Pro, ukazuje Apple svůj závazek k inovacím a přinášení nejlepších možných produktů svým uživatelům. Apple GPT a nové AR brýle jsou jen dalšími kroky v cestě Applu k dominanci v oblasti moderních technologií a stabilizaci svého postu jedné z největších technologických společností, kterou na trhu můžeme vidět. Bude proto zajímavé sledovat, jak se společnost bude do budoucna vyvíjet a jaké kroky pro udržení své dominantní pozice podnikne.
Kdyby Vás zajímalo nedávné představení společnosti nových AR brýlí pod názvem Apple Vision Pro, jejichž cílem je propojení digitálního světa s realitou, můžete se podívat můj dřívější článek, kde se o tématu rozepisuji podrobněji: Apple Vision Pro: Virtuální budoucnost je tady.