Podle nedávného rozhodnutí Úřadu pro autorská práva Spojených států nemůžete chránit obsah vytvořený umělou inteligencí autorskými právy. To znamená, že pokud někdo chce znovu použít něco, co jste vytvořili pomocí nástrojů jako je ChatGPT, DALL-E, Midjourney apod., nic mu v tom nebrání, poněvadž vy jakožto tvůrce se odvolat nemůžete (prozatím). Jinými slovy na dílo nemáte autorská práva.
Právní vývoj: První krok
Toto rozhodnutí je pouze prvním krokem v právním vývoji kolem vlastnictví obsahu vytvořeného nebo asistovaného umělou inteligencí. Je velmi pravděpodobné, že rozhodnutí Úřadu pro autorská práva bude odvoláno a otázka, týkající se autorských práv pro díla vytvořené AI, se bude ještě přehodnocovat soudním systémem. Obzvláště v současné době, kdy se AI stává velmi aktuálním tématem napříč obory, je možné, že se otázka právního vlastnictví bude probírat až u Nejvyššího soudu.
Důsledky pro tvůrce: Co to znamená?
Dané rozhodnutí bylo vydáno na základě žádosti o autorské právo od Kristiny Kashtanové, autorky grafického románu, která použila nástroj pro generování obrázků Midjourney k vytvoření ilustrací v knize, kterou napsala. Úřad pro autorská práva – skupina vládních právníků, kteří hodnotí žádosti o autorská práva na základě všech existujících zákonů – se usnesl, že v jeho moci je ochránit knihu samotnou (příběh a příběh plus ilustrace), ale nikoliv samotné ilustrace.
Nezmapované území: Nové otázky
Otázka, kterou se Úřad pro autorská práva a právní soudy snaží zodpovědět, zní: kolik lidského zapojení neboli angažovanosti v produkovaném díle (obrázku, textu, videu) musí tvůrce při spolupráci s AI vyvinout, za účelem nárokování si vlastnických práv na dané dílo?
Rady pro tvůrce: Jak se přizpůsobit?
Pokud používáte generativní AI nástroje k vytváření jakékoli části vašeho obsahu – ikona vašeho podcastu, pozadí videa, webovou stránku apod. – nejlepší, co můžete udělat, je ujistit se, že do procesu vkládáte co nejvíce lidské kreativity – něco čím Váš obsah bude rozeznatelný od obsahu ostatních tvůrců. To může znamenat psaní detailních příkazů nebo přesné specifikování Vašich potřeb, prostě něco, čím se Váš obsah bude vyjímat. Ačkoliv v současné době autorskými právy disponovat nebudete, v dohledné době vzhledem k možnému pozměnění právního usnesení ohledně autorských práv, je možné, že si budete moci činit nárok na svá díla, které Vám vytvořila AI. Případně můžete prozatím u obsahu, vygenerovaném AI, udělat vlastní drobné úpravy – lehce upravit text, grafiku, video atd.
„Dinosaurus v šálku na čaj’ pravděpodobně dostatečně specifický nebude,“ říká Lisa. „Ale ‘fialový dinosaurus s vlajícími žlutými vlasy, který se koupe v porcelánovém šálku na čaj s obrázkem růžového koně’, by již mohl být.“
Samozřejmě, hranice mezi tím, co je pouze nápad a co je konkrétní vyjádření tohoto nápadu, je subjektivní, takže může být obtížné posoudit, zda Vaše přidaná hodnota je dostačující.
Na závěr, jak Lisa poukazuje, Úřad pro autorská práva naznačil, že pokud někdo dostatečně upraví generovaný výstup, mohly by mu autorská práva být poskytnuta. Takže pokud používáte generativní AI jako výchozí bod – například používáte ChatGPT k vytvoření hrubého návrhu, osnovy nebo instrukcí pro Vaše účely a pak podle nich vytváříte obsah, nebo hrubý návrh jen přepisujete – ujistěte se, že Vámi provedené změny dostatečně dobře evidujete. Budete-li mít důkazy a evidenci, úřady Vám lépe vyhoví, než kdybyste měli jen finální verzi Vašeho produktu.