Na prvním setkání Bílého domu se zástupci společností zabývajících se umělou inteligencí řekla viceprezidentka Kamala Harrisová vedoucím představitelům velkých technologických společností, že mají morální povinnost zajistit bezpečnost AI.
Bílý dům ve čtvrtek přiměl vedoucí představitele společností ze Silicon Valley, aby omezili rizika umělé inteligence. Toto setkání bylo nejvýraznějším úsilím administrativy, jak čelit vzrůstajícím otázkám a výzvám k regulaci rychle se rozvíjející technologie.
Bezpečnost nástrojů AI je podle Spojených států doslova morální otázkou
V průběhu zhruba dvouhodinové schůzky v Rooseveltu v Bílém domě viceprezidentka Kamala Harrisová a další úředníci řekli vedoucím představitelům Google, Microsoft, OpenAI, tvůrci populárního chatbota ChatGPT a Anthropic, startupu zaměřeného na umělou inteligenci, aby vážně zvážili obavy týkající se této technologie. Prezident Biden se rovněž krátce zúčastnil setkání.
Toto bylo první setkání hlavních představitelů A.I. ve velkých společnostech v Bílém domě od uvedení nástrojů jako je ChatGPT, které zaujaly veřejnost a zrychlily závod o ovládnutí této technologie.
„Soukromý sektor má etickou, morální a právní odpovědnost zajistit bezpečnost a zabezpečení svých výrobků. A každá společnost musí dodržovat stávající zákony na ochranu amerického lidu.“
Kamala Harrisová, viceprezidentka USA
Toto setkání ukázalo, jak umělá inteligence zapletla nejvyšší úrovně americké vlády a vyvinula tlak na světové lídry, aby zvládli tuto technologii. Od uvedení ChatGPT od společnosti OpenAI pro veřejnost v loňském roce se mnoho největších technologických společností na světě snaží co nejrychleji začlenit chatboty do svých produktů a urychlují výzkum umělé inteligence. Venture kapitalisté vkládají miliardy dolarů do startupů zaměřených právě na vývoj AI.
Ale růst umělé inteligence také vyvolal obavy o to, jak by tato technologie mohla transformovat ekonomiku, otřást geopolitikou situací a zasadit se o vzrůst trestné činnosti. Kritici se obávají, že systémy AI jsou příliš neprůhledné, s potenciálem diskriminace, nahrazování lidí v práci, šíření dezinformací a možná dokonce porušování zákona týkajícího se jej samotného. Dokonce i někteří tvůrci umělé inteligence varovali před důsledky této technologie.
Prezident Biden je s AI obeznámený prý už velice dobře
Biden nedávno prohlásil, že „se teprve uvidí“, zda je AI vlastně jakkoli nebezpečná, a někteří z jeho nejvyšších představitelů se zavázali zasáhnout, pokud bude technologie použita škodlivým způsobem. Členové Kongresu, včetně senátora Chucka Schumera z New Yorku, vůdce většiny, rovněž připravili nebo navrhli právní předpisy, které by regulovaly AI.
Tlak na regulaci této technologie se projevuje na mnoha místech světa. Zákonodárci v Evropské unii právě jednají o pravidlech pro umělou inteligenci, i když není jasné, jak se jejich návrhy nakonec budou týkat chatbotů, jako je ChatGPT. V Číně úřady nedávno požadovaly, aby systémy A.I. dodržovaly přísná cenzurní pravidla. „Evropa rozhodně nezahálí, stejně jako Čína.“ řekl Tom Wheeler, bývalý předseda Federální komunikační komise.
„Být v něčem první je výhodné i v politice – nejen v byznysu.“
Wheeler uvedl, že všichni sledují, jaké kroky Spojené státy podniknou. To je samozřejmě velká zodpovědnost.
Přestože vlády vyzývají technologické společnosti, aby přijaly opatření k zajištění bezpečnosti svých produktů, společnosti zabývající se umělou inteligencí a jejich zástupci se obracejí zpět na vlády a tvrdí, že volení představitelé musí podniknout kroky k nastavení pravidel pro tento rychle se rozvíjející prostor.
Mezi účastníky čtvrtečního setkání patřili šéf společnosti Alphabet (Google) Sundar Pichai, šéf Microsoftu Satya Nadella, Sam Altman z OpenAI a Dario Amodei, šéf společnosti Anthropic. Některé z vedoucích pracovníků doprovázeli pomocníci s technickými znalostmi, zatímco jiní si s sebou přivedli odborníky na veřejnou politiku, uvedl jeden z představitelů administrativy.
Společnosti Google, Microsoft a OpenAI se po schůzce v Bílém domě odmítly vyjádřit. Společnost Anthropic na žádost o komentář bezprostředně nereagovala.
„Prezident byl o ChatGPT podrobně informován a ví, jak funguje,“ uvedla na čtvrtečním brífinku tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre.
Bílý dům uvedl, že na společnosti zapůsobilo, že by se měly zabývat riziky nového vývoje umělé inteligence. V prohlášení po schůzce administrativa uvedla, že proběhla otevřená a konstruktivní diskuse o přání, aby společnosti byly otevřenější ohledně svých produktů, o potřebě, aby systémy AI byly podrobeny vnější kontrole, a o důležitosti toho, aby tyto produkty byly uchráněny před špatnými subjekty.
„Vzhledem k roli a odpovědnosti, které tito ředitelé a jejich společnosti hrají v americkém ekosystému inovací umělé inteligence, představitelé administrativy rovněž zdůraznili význam jejich vedení, vyzvali je, aby byli vzorem odpovědného chování a aby přijali opatření k zajištění odpovědných inovací a vhodných ochranných opatření a k ochraně práv a bezpečnosti lidí,“ uvedl Bílý dům.
Několik hodin před setkáním Bílý dům oznámil, že Národní vědecká nadace plánuje vynaložit 140 milionů dolarů na nová výzkumná centra věnovaná právě AI. Administrativa rovněž přislíbila, že vydá návrh pokynů pro vládní agentury, aby zajistila, že jejich využívání A.I. bude chránit práva a bezpečnost amerického lidu, a dodala, že několik společností zabývajících se AI souhlasilo s tím, že v srpnu na konferenci o kybernetické bezpečnosti poskytnou své produkty ke kontrole. Schůzka a oznámení navazují na dřívější snahy administrativy o zavedení ochranných opatření v oblasti nových technologií.
V loňském roce Bílý dům zveřejnil tzv. návrh zákona o právech umělé inteligence, podle kterého by automatizované systémy měly chránit soukromí uživatelů, chránit je před diskriminačními výsledky a jasně uvádět důvody, proč byly určité kroky provedeny. V lednu ministerstvo obchodu rovněž zveřejnilo rámec pro snížení rizik při vývoji umělé inteligence, na kterém se pracovalo již několik let.
Konkrétní kroky k omezení technologií v zemi však možná přijdou nejprve od orgánů činných v trestním řízení ve Washingtonu. V dubnu se skupina vládních agentur zavázala, že bude monitorovat vývoj a používání automatizovaných systémů a podporovat odpovědné inovace a zároveň trestat porušování zákonů spáchané pomocí této technologie.
Lina Khanová, předsedkyně Federální obchodní komise, ve středečním článku v deníku The Times uvedla, že se země nachází v klíčovém rozhodovacím bodě, pokud jde o otázku AI. Přirovnala nedávný vývoj této technologie ke zrodu technologických gigantů, jako jsou Google a Facebook, a varovala, že bez řádné regulace by nové nástroje mohly posílit moc největších technologických společností a dát do rukou silný nástroj také nejrůznějším podvodníkům.
Je důležité zmínit, že se nejedná o soupeření mezi jednotlivými společnostmi, ale jde spíše o společnou snahu podpořit vývoj umělé inteligence a snahu o vzájemnou spolupráci mezi jednotlivými firmami.