Inženýři z University of Waterloo objevili nový způsob programování robotů, kteří pomáhají lidem s demencí najít léky, brýle, telefony a další předměty, které potřebují, ale ztratili.
I když se zpočátku zaměřují na pomoc specifické skupině lidí, tato technologie by mohla být využita kdykoliv někdo ztratí věci.
„Dlouhodobý dopad, který tato technologie může mít, je vzrušující, Uživatel se může zapojit nejen do práce s robotem-kamarádem, ale s personalizovaným robotem-kamarádem, který mu může poskytnout větší nezávislost.“
Dr. Ali Ayub, doktorand v oboru elektrotechniky a počítačového inženýrství
Ayub a jeho tři kolegové se zabývají narůstajícím počtem lidí trpících demencí. Mnoho z těchto osob opakovaně zapomíná, kde přesně jsou jejich každodenní předměty, což zhoršuje jejich kvalitu života a přidává další břemeno na pečovatele.
Inženýři si mysleli, že by tento robot-kamarád s vlastní epizodickou pamětí mohl být revolučním řešením v takových situacích. A pomocí umělé inteligence se jim podařilo vytvořit nový druh umělé paměti.
Výzkumný tým začal pracovat s mobilním robotem Fetch, který má kameru pro vnímání okolního světa
Poté naprogramovali robota pomocí algoritmu pro detekci objektů tak, aby dokázal rozpoznávat, sledovat a uchovávat záznamy konkrétních objektů v záběru kamery. Díky schopnosti robota rozlišovat mezi objekty může zaznamenávat čas a datum, kdy objekty vstupují do jeho zorného pole nebo kdy ho opouštějí.
Vědci poté vyvinuli grafické rozhraní, které umožňuje uživatelům vybrat objekty, které chtějí sledovat, a vyhledat je v aplikaci chytrého telefonu nebo počítače. Jakmile je objekt nalezen, robot může uvést, kdy a kde byl naposledy spatřen.
Testy prokázaly velkou přesnost tohoto systému. A i když pro některé lidi s demencí může být tato technologie odrazující, podle Ayuba ji mohou pečovatelé snadno používat.
Vědci budou dále provádět uživatelské studie s lidmi bez postižení a poté s pacienty, kteří trpí demencí.