V rozhovoru pro americkou televizní stanici CBS, který byl odvysílán včera, generální ředitel společnosti Alphabet (Google) Sundar Pichai naznačil, že lidská společnost zatím není dobře připravena na rychlý rozvoj umělé inteligence.
Generální ředitel společnosti Alphabet (která stojí za vyhledávačem a platformou Google) Sundar Pichai prohlásil v americkém pořadu 60 Minutes na televizní stanici CBS, že rychlý rozvoj umělé inteligence ovlivní doslova každou sféru lidské činnosti a „všechny produkty jakékoli společnosti“ – a varoval, že lidé po celém světě se už nyní musí připravovat na příchod technologií, které budou ještě mnohem pokročilejší než ty, které již známe.
Moderátor výše uvedeného pořadu Scott Pelley si před kamerou vyzkoušel několik projektů umělé inteligence z dílny společnosti Google a poznamenal, že „nemá slov“. Bezesporu byl ohromen, celý rozhovor se nicméně nesl v tak trochu znepokojivém duchu.
Pelley z moderátorského křesla nezapomněl zmínit, že rychlost pokroku v oblasti AI mu přijde přinejmenším jako znepokojující – na to Pichai reagoval jasně:
„Musíme se tomuto trendu jako lidská společnost přizpůsobit, Věci se mění přímo před našima očima. Mezi pracovní místa, která umělá inteligence s nejvyšší pravděpodobností naruší, budou patřit tzv. znalostní pracovníci, včetně copywriterů, redaktor§, účetních, architektů a paradoxně i softwarových inženýrů. Tento fenomén bude mít dopad na každý produkt z dílny jakékoli společnosti. Opravdu. Můžete být například radiologem – počítejte ale s tím, že za pět až deset let s vámi bude spolupracovat umělá inteligence.
Přijdete ráno do práce, řekněme, že máte sto věcí, které musíte projít, a chytrý chatbot třeba vybere ty nejzávažnější případy, na které se musíte podívat jako první. A takových příkladů je bezpočet.“
Sundar Pichai, CEO společnosti Alphabet (Google)
Google si uvědomuje úskalí umělé inteligence
Podle informací americké stanice CNBC to byl právě Pichai, kdo minulý měsíc interně varoval zaměstnance Googlu o tom, že úspěch jejich chatbota Bard záleží právě na výsledcích testování ze strany veřejnosti – a že je jasné, že všechno nepůjde tak úplně podle plánu. První ohlasy na Barda opravdu nebyly dvakrát slavné – Google ale nestrká hlavu do písku. Jeho vývojáři sami uznávají, že jsou teprve na začátku opravdu dlouhé cesty.
Google následně představil veřejnosti také dokument, v němž společnost uvádí svá doporučení pro regulaci umělé inteligence. Sám Pichai nicméně uvedl, že společnost se musí rychle přizpůsobit legislativě a zákonům, které budou trestat zneužití inovativních nástrojů – tak, aby byla umělá inteligence pro svět bezpečná – a dodržovala pravidla, která budou v souladu s obecně přijímanými hodnotami včetně lidské morálky.
„O tomto nemůžou rozhodovat jen komerční společnosti. Proto si myslím, že se na vývoji musí podílet nejen inženýři, ale i sociální vědci, etici, filozofové a tak dále.“
Sundar Pichai
Na otázku, zda je lidská společnost připravena na technologii umělé inteligence, jako je Bard, Pichai odpověděl: „Na jednu stranu mám pocit, že nikoli, protože tempo, jakým dokážeme jako lidstvo přemýšlet a přizpůsobovat se novým věcem, je ve srovnání s tempem, jakým se vyvíjí technologie nesrovnatelné.“
Nicméně dodal, že zůstává optimistický, protože u tohoto technologického fenoménu už dnes slyšíme spoustu varovných hlasů. A to je dobře. Nesmíme vidět jen pozitiva, ale dívat se na věci ze všech úhlů pohledu. A to jsme v minulosti u některých technologických vln a mánií rozhodně nedělali.