Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk v nejnovějším rozhovoru prohlásil, že to on je důvodem existence OpenAI, a odkázal tak na svou počáteční investici do startupu umělé inteligence.
Musk přestal podporovat OpenAI údajně po neshodách s vedoucími pracovníky ohledně rychlosti a povahy technologického pokroku v oblasti AI.
Elon Musk, jeden z nejbohatších lidí na planetě – a CEO společností, jako Tesla, Twitter nebo SpaceX dříve tento týden prohlásil, že právě on je tím skutečným důvodem existence společnosti OpenAI, která světu dala chatbota ChatGPT – přičemž se odvolával na své investice do této společnosti.
Musk (který je velmi rád kontroverzní) taky nezapomenul podotknout, že podle jeho názoru dnes má Microsoft výsadné kontrolu nad společností zabývající se umělou inteligencí, což zástupci Microsoftu v minulosti již nejednou důrazně popřeli. Muskovo nejnovější prohlášení pak přímo popřel i Satya Nadella, generální ředitel společnosti Microsoft.
„I se samotným názvem startupu OpenAI jsem přišel já.“
Elon Musk v nejnovějším rozhovoru pro CNBC
Uvedl také, že se podílel na náboru klíčových vědců a inženýrů ve společnosti.
Musk již dříve opakovaně tvrdil, že Microsoft ovládá OpenAI a že obchodní model společnosti je dle něj přinejmenším pochybný. Musk byl jedním z prvních podporovatelů startupu AI, údajně se zavázal k podpoře ve výši 1 miliardy dolarů, než se stáhl kvůli neshodám ohledně rychlosti pokroku OpenAI. Nakonec prý investoval „jen“ něco kolem 50 milionů dolarů.
Naznačil také, že OpenAI v současnosti neklade dostatečný důraz na bezpečný vývoj umělé inteligence. Musk byl nicmén také signatářem notoricky známého březnového otevřeného dopisu, v němž žádal o pozastavení vývoje pokročilé umělé inteligence do doby, než budou zavedena bezpečnostní opatření, ale v rozhovoru přiznal, že ví, že dopis pravděpodobně nic nezmůže.
Musk však dodal, že podepsat dopis varující před potenciálním nebezpečím ze strany AI chtěl především takzvaně „pro pořádek“. Nechtěl jen sedět se založenýma rukama.
Mimochodem také Musk zdůraznil, že v minulosti býval blízkým přítelem spoluzakladatele Googlu Larryho Page a že spolu vedli dlouhé rozhovory o povaze umělé inteligence.
Page se k umělé inteligenci tehdy údajně stavěl „docela kavalírsky“ tvrdil Musk. Page se prý nezdál být znepokojen bezpečností umělé inteligence. Musk si nakonec neodpustil ani senzační prohlášení, že poslední kapkou jejich přátelství bylo, když ho Larry nazval ‚species-istou‘, tedy někým, kdo za každou cenu upřednostňuje vědomí člověka před inteligencí ze strany strojů… Názor asi udělejme každý sám.