Šéf Tesly, SpaceX a Twitteru podle nejnovějších informací dává dohromady tým odborníků na AI, jen několik týdnů poté, co podepsal výzvu požadující pozastavení dalšího vývoje umělé inteligence.
Elon Musk je bezesporu jedním z největších technologických vizionářů dnešní doby – pokud ne rovnou tím úplně nejvýznamnějším. Aktuálně je taky čtvrtým nejbohatším člověkem na světě – a jeho hlas tak pochopitelně má poměrně velkou váhu na veřejné mínění. Byl to právě on, kdo v loňském roce poměrně kontroverzním způsobem odkoupil sociální síť Twitter – a jehož životním cílem mimochodem není nic menšího než kolonizovat planetu Mars – tak, aby na ní mohli žít lidé. Musk se mimochodem také už přes deset let příležitostně vyjadřuje na téma umělé inteligence.
A od loňského roku, kdy po spuštění nástroje ChatGPT naplno vypukla AI mánie, rovněž patří mezi nejhlasitější kritiky tohoto odvětví. Ne že by snad byl přímo proti umělé inteligenci, spíše nabádá její vývojáře k tomu, aby ke svému snažení přistupovali zodpovědně. Zdůrazňuje, že extrémně dynamický pokrok s sebou přináší nejenom úžasné příležitosti, ale také potenciální výzvy, které není radno brát na lehkou váhu.
Elon volá po omezení vývoje AI – je to pokrytecké?
V březnu tohoto roku Musk podepsal bezpečnostní výzvu, jež požaduje přinejmenším šestiměsíční pozastavení vývoje pokročilejších nástrojů využívajících umělou inteligenci. Tento dokument dala dohromady skupina 1 800 amerických expertů na informatiku a bezpečnost, podnikatelů a akademických výzkumníků. Celá zpráva se točila kolem jediného stanoviska – nekontrolovaná snaha o vyvinutí lepších a lepších modelů AI s sebou má přinášet významná rizika pro celou lidskou společnost.
Pro Elona Muska není téma umělé inteligence opravdu nijak nové. Elektromobily jeho automobilky Tesla využívají metod strojového učení již dlouhá léta. Pokud jste dokonce četli jeho životopis Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti (který vyšel i v češtině pod hlavičkou nakladatelství Jan Melvil Publishing) z roku 2015, možná si pamatujete, že hned v předmluvě knihy autor Ashlee Vance cituje Muskovu obavu z toho, že by Larry Page, spoluzakladatel Googlu, mohl nedopatřením vyvinout zlovolné roboty.
A nyní bere Musk věci do vlastních rukou
Americká média aktuálně tvrdí, že podle zdrojů, které mají k Muskovi blízko, sám miliardář plánuje vznik vlastní laboratoře na vývoj nástrojů AI. Jako první s touto informací včera přišel deník Financial Times.
Autor článku jedním dechem dodává, že tato společnost by měla konkurovat právě OpenAI, který stojí za nejznámějším nástrojem využívajícím AI; ChatGPT. V těchto dnech má Musk podle zdrojů dávat dohromady tým výzkumníků a inženýrů zabývajících se umělou inteligencí a o projektu už rovněž jednat s několika investory.
Magazín rovněž citoval anonymní zdroj, podle nějž je všechno už v plném proudu:
„Do projektu už investuje spousta lidí – je to naprosto reálné, a všichni jsou z toho nadšení.“
anonymní zdroj pro magazín Financial Times
Autor článku rovněž zmiňuje, že dle úředních záznamů amerického státu Nevada měl Musk už 9. března založit společnost nazvanou X AI, jejímž je v současnosti jediným vlastníkem a ředitelem.
Vytvoří Musk „platformu pro všechno“?
Elon se v posledních měsících opravdu činí. Ve firemních dokumentech Musk nedávno změnil název Twitteru na X Corp. Tento krok je podle všeho součástí jeho plánů na vytvoření tzv. aplikace pro všechno s jednoduchou, ale tajuplnou značkou X.
Do jeho podnikatelského portfolia v současnosti patří Twitter, Tesla, výrobce raket SpaceX, neurotechnologická výzkumná společnost Neuralink a projekt The Boring Company, který chce postavit cestovní tunely napříč USA.
Pro nový projekt umělé inteligence už Musk údajně získal také tisíce výkonných grafických procesorů – zároveň už měl rovněž najmout inženýry z předních laboratoří AI, jako je například DeepMind. Vypadá to, že na scéně se co nevidět objeví další velký hráč.