Evropská unie v poslední době zintenzivnila svá upozornění týkající se šíření nelegálního obsahu a dezinformací, které se týkají konfliktu mezi Izraelem a Hamásem. Tyto informace se šíří zejména prostřednictvím sociálních médií, a nyní je pod lupou i společnost Meta, jež stojí za populárními platformami Facebook a Instagram.
V nedávné minulosti se komisař vnitřního trhu EU, Thierry Breton, obrátil s dopisem na Elona Muska, nynějšího vlastníka platformy X (dříve známé jako Twitter). V dopise vyjádřil obavy, že tato platforma může být využívána k šíření nelegálního obsahu a dezinformací, zejména v souvislosti s nedávnými útoky Hamásu na Izrael z pásma Gazy.
Zajímavé je, že Bretonův dopis Marku Zuckerbergovi, zakladateli společnosti Meta, byl prezentován s menším důrazem než jeho zpráva pro Muska. Přesto byla společnosti Meta dána lhůta 24 hodin na odpověď na obavy Evropské unie týkající se potenciálně rizikového obsahu na jejich platformách.
Obrázek 1 – Midjourney: Tank Challanger 2 ve skalnatém terénu
„V důsledku teroristických činů Hamásu proti Izraeli jsme svědky zvýšeného šíření nelegálního obsahu a dezinformací na některých platformách v rámci EU,“ upozorňuje evropský komisař. „Upřímně vás žádám, abyste byli maximálně ostražití a zajistili, že budou důsledně dodržována pravidla DSA [Digital Services Act] týkající se podmínek služby. Je nezbytné, aby byly podniknuty včasné, důkladné a nestranné kroky po upozornění na nelegální obsah v EU a aby byla zavedena adekvátní a účinná opatření k nápravě.
„Důrazně vás vyzývám, abyste se ujistili, že vaše systémy pracují efektivně. Samozřejmě také očekávám, že budete úzce spolupracovat s relevantními policejními složkami a Europolem a budete taktně odpovídat na jakékoli dotazy či žádosti.“
Snaha o omezení dezinformací
„V reakci na sobotní teroristické útoky Hamásu proti Izraeli jsme okamžitě zahájili činnost speciálního operačního centra složeného z odborníků, včetně těch, kteří mluví plynně hebrejsky a arabsky. Jejich úkolem je důkladně monitorovat a reagovat na tuto dynamicky se vyvíjející situaci. Naše týmy jsou v pohotovosti a neustále pracují na tom, aby naše platformy zůstaly bezpečné. Aktivně zasahujeme proti obsahu, který je v rozporu s našimi směrnicemi či místními zákony, a spolupracujeme s externími subjekty v regionu na ověřování faktů, abychom minimalizovali šíření nesprávných informací. V tomto úsilí budeme pokračovat, jak se situace dále vyvíjí,“ prohlásila společnost Meta prostřednictvím svého tiskového mluvčího.
Od sobotních krvavých útoků byly hlášeny případy nahrávání grafických videí na platformy Meta. V jedné zprávě na izraelské televizi, která byla znovu sdílena ve videoklipu na sociálních médiích, žena vyprávěla, jak ona a její rodina zjistili, že její babička byla zavražděna teroristy teroristické organizace Hamás poté, co natočili video jejího mrtvého těla s jejím telefonem a nahráli jej na její Facebookový účet.
Obrázek 2 – Midjourney: Stíhací letoun F-15 Eagle nad mořen
Vyvíjený tlak na Metu na přísnější regulace
Dopis adresovaný společnosti Meta neupozorňuje pouze na potenciální rizika spojená s konfliktem mezi Izraelem a Hamásem. Rovněž zdůrazňuje obavy Evropské komise, že Meta možná nedělá dostatek pro potlačení dezinformací souvisejících s evropskými volbami.
„Při našem setkání v San Franciscu v červnu jsem vás osobně upozornil na nutnost, aby Meta věnovala zvláštní pozornost této problematice v souladu s DSA. Toto téma bylo následně důkladně analyzováno během stresového testu, který naši specialisté provedli v červenci,“ uvádí Breton ve svém dopise. „Ačkoli jsme zaznamenali určité kroky, které Meta podnikla k posílení opatření před nedávnými volbami na Slovensku – například zintenzivnění spolupráce s nezávislými institucemi, zkrácení reakční doby a posílení ověřování faktů – byli jsme rovněž informováni o výskytu značného množství dezinformací a manipulativního obsahu na vašich platformách, z nichž některé jsou stále dostupné.“
„Rád bych vás upozornil na skutečnost, že DSA klade důraz na seriózní přístup k riziku šíření falešných a manipulovaných informací, které mají za cíl ovlivnit volební výsledky,“ zdůrazňuje Breton. Dále vyzývá Marka Zuckerberga k rychlé odpovědi, která by měla obsahovat „konkrétní kroky, jež jste podnikli k potlačení šíření těchto dezinformací, zejména s ohledem na blížící se volby v Polsku, Nizozemsku, Litvě, Belgii, Chorvatsku, Rumunsku, Rakousku a volby do Evropského parlamentu“.
DSA, panevropské nařízení zaměřené na regulaci obsahu, klade nejpřísnější požadavky a kontrolní mechanismy na největší platformy, označované jako Velmi velké online platformy (VLOP). V dubnu Komise identifikovala 19 takových platform, mezi nimiž byly i Facebook a Instagram, obě patřící pod křídla společnosti Meta. Kromě toho DSA stanovuje další požadavky na hodnocení a řešení systémových rizik spojených s využíváním algoritmů a umělé inteligence. To znamená, že se od VLOP očekává proaktivní přístup k identifikaci a řešení systémových rizik, jako je politická dezinformace, a také rychlá reakce na nahlášený nelegální obsah, například teroristického charakteru.
Obrázek 3 – Midjourney: Tank Challanger 2 na skalnatém terénu
Miliardové penalty a obavy EU ze zneužití technologií
Pokud by bylo potvrzeno porušení stanovených pravidel, mohou být uloženy pokuty v hodnotě až 6 % z celkového ročního obratu dané společnosti. V kontextu společnosti Meta by to mohlo představovat finanční sankce v miliardové výši.
Dezinformace s politickým podtextem, známé jako politické hluboké falešné informace, se staly pro Evropskou komisi zvláštním důvodem k obavám. Díky pokrokům v oblasti generativní umělé inteligence je nyní vytváření takových dezinformací mnohem levnější a jednodušší. Nedávno Evropská unie oznámila, že plánuje konzultace s předním hráčem v oblasti AI, společností OpenAI, k prozkoumání této problematiky. Nicméně rostoucí sociální platformy jako je Facebook, Instagram nebo X jsou a budou pod dohledem EU, a to z důvodu jejich potenciálu zneužití, které by mohly mít negativní vliv na stovky milionů lidí po celém světě.
Shrnutí:
- Evropská unie varovala společnost Meta (mateřskou společnost Facebooku a Instagramu) kvůli šíření nelegálního obsahu a dezinformací zaměřených na válku mezi Izraelem a Hamásem na sociálních médiích.
- Komisař EU, Thierry Breton, vydal naléhavé dopisy jak Elonu Muskovi, majiteli X (dříve Twitter), tak Marku Zuckerbergovi z Maty, vyjadřujíc obavy z potenciálně škodlivého obsahu na jejich platformách.
- Breton vyzval společnosti k dodržování pravidel Digital Services Act (DSA) a k účinnému řešení rizik spojených s nelegálním obsahem a dezinformacemi.
- Kromě otázek týkajících se války mezi Izraelem a Hamásem bylo v dopisech také zdůrazněno, že EU má obavy z toho, že Meta nedělá dost pro boj s dezinformacemi zaměřenými na evropské volby.
- V případě porušení regulací, budou společnosti platit 6 % z celkového ročního obratu společnosti. Tato částka se tak může vyšplhat na miliardy korun.