Hlavní technologické osobnosti, CEO, rizikoví kapitalisté a průmysloví giganti z celé Evropy podepsali otevřený dopis, určený pro Evropské komisi. V dopise varují, že Evropa by mohla zmeškat revoluci generativní AI, pokud by přijala zákony, které by „dusili“ inovace.
Výkonní ředitelé ze 150 firem, včetně německého Siemensu a francouzského Airbusu, poukázali na rizika přísných regulací. Podle ředitelů by pravidla mohla ohrozit schopnost evropských společností konkurovat v oblasti AI a schopnost řešit potenciální výzvy související s umělou inteligencí. Tyto výzvy mohou zahrnovat etické otázky týkající se využití AI v segmentech, jako je ochrana soukromí, zabezpečení dat a kyberbezpečnost. Kromě toho mohou existovat také technologické výzvy, jako je vývoj pokročilých AI systémů s patřičnou mírou spolehlivosti, bezpečnosti a efektivity. Při zhoršení inovativního prostředí by se EU nemusela tak snadno přizpůsobovat rychle se měnícímu technologickému prostředí.
AI nabízí šanci znovu se připojit k technologické avantgardě
Otevřený dopis uvádí, že AI nabízí „šanci znovu se připojit k technologické avantgardě“, ale současné regulační návrhy na úrovni EU by mohly překročit hranici a zadusit nové příležitosti.
Mezi evropskými průmyslovými giganty, kteří dopis podepsali, jsou také podpisy od hlavních evropských startupů a investorů, včetně Blablacar, Criteo, Felix Capital, OneRagtime VC, Ynsect, Elaia Partners, Mistral AI, GetYourGuide, Ventech, wefox, Atomico VC a La Famiglia VC.
Návrh zákona by ohrožoval evropskou konkurenceschopnost a technologickou suverenitu
Dopis, který byl v pátek odeslán Evropské komisi, parlamentu a členským státům, uvádí: „Podle našeho hodnocení by návrh zákona ohrožoval evropskou konkurenceschopnost a technologickou suverenitu bez efektivního řešení výzev, kterým čelíme a čelit budeme.“
EU strávila téměř dva roky prací na návrzích (Zákon o umělé inteligenci neboli AI Act), které budou sloužit jako základ pro jednání mezi členskými státy a Evropskou komisí. Kritici však upozorňují, že tyto regulační návrhy Evropské unie by mohly znatelně ztížit provozování platforem umělé inteligence. Je proto zcela logické, že většina investorů a společností by přesídlila do volnějších oblastí, což by oslabilo evropský trh a evropskou konkurenceschopnost.
Požadavky na regulaci se zvyšují
Požadavky na regulaci se zvýšily v posledních osmi měsících od uvedení chatbota ChatGPT od společnosti OpenAI a vyvolali obavy u některých evropských vlád, mezi něž spadala například Itálie. Ta po několika stížnostech svých obyvatelů týkajících se možných úniků osobních dat, zakázala používání ChatGPT – dalším důvodem byla také obava, že by generativní AI mohla vést k vlně nových problémů týkajících se soukromí a bezpečnosti.
Nicméně signatáři, mezi něž patří také výrobce automobilů Renault a pivovar Heineken, tvrdí, že navrhované zákony by mohly „těžce“ omezovat základní modely AI „bez ohledu na jejich účelu“.
Náklady na dodržování předpisů a rizika odpovědnosti mohou být nepřiměřené
Dopis argumentuje, že náklady na dodržování předpisů a rizika odpovědnosti by mohla být nepřiměřená, což by donutilo společnosti a investory opustit EU, aby využili nových inovací v oblasti AI, a vytvořilo by se „kritické produktivní mezery“ s USA.
Signatáři tvrdí, že regulátoři v Bruselu by měli vytvořit zákon, který se omezuje na „přísné dodržování předpisů“ spíše než na „široké principy v rizikovém přístupu“, což znamená, že Evropa bude nucena „zůstat stranou“ nové éry AI.
Výzva k vytvoření regulačního orgánu EU
Společnosti vyzývají k vytvoření regulačního orgánu EU, který by se skládal z odborníků z oboru, a sledoval by, jak se nové zákony uplatňují, a bral by v úvahu nové technologické pokroky.
Dopis byl kritizován Dragoșem Tudorachem, poslancem Evropského parlamentu, který se podílel na tvorbě regulační legislativy pro AI, a řekl, že větší společnosti byly lobbovány „agresivní menšinou“.
Vysvětlivka: Lobbování je proces, kdy dochází k ovlivňování rozhodování veřejných orgánů, politiků nebo zákonodárců. Lobbování je prováděno jednotlivci, skupinami nebo organizacemi, které se snaží prosadit své zájmy a může zahrnovat řadu aktivit, včetně komunikace s politiky, organizování veřejných kampaní, psaní dopisů nebo e-mailů a další formy veřejného nátlaku. Cílem lobbování je ovlivnit politická rozhodování tak, aby byli v souladu s cíli nebo zájmy těch, kteří lobbování provádějí.
Nadcházející revoluce AI významně ovlivní budoucnost každého kontinentu
Mluvčí dopisu, Jeannette zu Fürstenberg z La Famiglia, prohlásila pro TechCrunch, americký magazín zaměřený na nové technologie a začínající společnosti, následující: „V celé své komplikovanosti bude nadcházející revoluce AI významně ovlivňovat budoucnost každého kontinentu. Dlouho jsme diskutovali o nedostatku technologického vedení v Evropě a nyní je čas jednat. Dospěli jsme k závěru, že Zákon o AI ve své současné podobě by mohl mít katastrofální důsledky pro evropskou konkurenceschopnost.“
„Dnes máme dobrý pohled na to, jak mnoho talentovaných osobností opouští vedoucí pozice v amerických technologických společnostech, aby mohli své dovednosti uplatnit v Evropě. Tento duch touhy po inovaci je však nyní v ohrožení,“ dodala.
Otevřený dopis vyjadřuje vážné obavy
Otevřený dopis je přeložen a přepsán níže:
Otevřený dopis zástupcům Evropské komise, Evropské rady a Evropského parlamentu
Umělá inteligence: Šance Evropy znovu se připojit k technologické avantgardě
Jako angažovaní zástupci evropského hospodářského sektoru bychom chtěli vyjádřit naše vážné obavy ohledně navrhovaného Zákona o umělé inteligenci (AI) EU. Podle našeho hodnocení by návrh zákona ohrozil evropskou konkurenceschopnost a technologickou suverenitu bez efektivního řešení výzev, kterým čelíme a budeme čelit.
To platí zejména pro generativní AI. Podle verze, kterou nedávno přijal Evropský parlament, by byly základní modely, bez ohledu na jejich případy použití, těžce regulovány a společnosti, které tyto systémy vyvíjejí a implementují, by čelily nepřiměřeným nákladům na dodržování předpisů a nepřiměřeným rizikům odpovědnosti.
Taková regulace by mohla vést k tomu, že vysoce inovativní společnosti přesunou své aktivity do zahraničí, investoři stáhnou svůj kapitál z vývoje evropských základních modelů a evropské AI obecně. Výsledkem by byla kritická produktivní mezera mezi oběma stranami Atlantiku.
Evropa nemůže zůstat stranou
Musíme být zřetelní ohledně důsledků. Podobně jako vynález internetu nebo revoluce v oblasti křemíkových čipů, generativní AI představuje technologii, která se stane klíčovou v oblasti vývoje, výzkumu, snižování nákladů a násobně větší efektivity – je proto evidentní, že umělá inteligence má velký potenciál zcela transformovat společnost, jak ji známe, a násobně akcelerovat vyspělost celých států. Státy, které budou disponovat nejvýkonnějšími velkými jazykovými modely, získají rozhodující konkurenční výhodu.
Vliv těchto systémů je ještě větší: například tím, že nahradí vyhledávače a stanou se asistenty našeho každodenního osobního a profesionálního života, se také stanou mocnými nástroji, jejichž vliv se promítne nejenom na naši ekonomiku, ale také i na naši kulturu. Jedno je tedy jasné, Evropa si nemůže dovolit zůstat stranou.
Potřeba správné regulace
Je důležité zdůraznit, že vnitřní složitost a výzvy, které generativní AI představuje, stejně jako nesporná potřeba řádné regulace, nejsou nijak popírány. Vzhledem k hlubokému dopadu, který má AI na mnoho oblastí života, je jasné, že je třeba tyto modely řádně trénovat a zajistit jejich bezpečné použití. Povinnost zajištění kvalitních dat při vývoji a trénování modelů, standardní označování obsahu generovaného AI a bezpečnostní testování před zavedením nových modelů jsou požadavky, které musí být bezprostředně vynuceny.
Nicméně, chtít kotvit regulaci generativní AI v zákoně a postupovat s rigidní logikou dodržování předpisů je byrokratický přístup, který je stejně neúčinný v plnění svého účelu. V kontextu, kdy o skutečných rizicích, obchodním modelu nebo aplikacích generativní AI víme velmi málo, by se evropský zákon měl omezit spíše na stanovení obecných principů v rizikovém přístupu.
Závěr
Myslím si, že by tento přístup umožnil Evropě znovu se připojit k technologické avantgardě a využít výhod generativní AI, aniž by ohrozil inovativní prostředí a růst evropského trhu. V tomto článku, jsme se mohli podívat na to, jak se evropské technologické firmy a investoři snaží ovlivnit budoucí regulace umělé inteligence v EU. Jejich otevřený dopis je silným prohlášením o jejich budoucí perspektivě pro AI a jakou roli by zde EU měla hrát. Jedná se také o varování ohledně příliš přísných regulací, které by mohli ohrozit evropskou konkurenceschopnost v globálním technologickém prostředí.