Společnost Alphabet (která stojí za všemi produkty z rodiny Google) se rozhodla pro sloučení svých AI výzkumných laboratoří Google Brain a DeepMind do nové divize pojmenované Google DeepMind. Spojením výzkumníků a schopností obou laboratoří se společnost Google snaží urychlit svůj pokrok v oblasti umělé inteligence.
Demis Hassabis, generální ředitel společnosti DeepMind věří, že sloučení obou výzkumných AI laboratoří spojí prvotřídní talenty v oblasti AI s výpočetním výkonem, infrastrukturou a zdroji, které umožní efektivně a zodpovědně vytvářet novou generaci průlomových objevů a AI technologií.
Vytvoření Google DeepMind potvrzuje závazek společnosti Google a její mateřské společnosti Alphabet pokračovat v průkopnickém výzkumu v oblasti AI. Vzhledem k tomu, že závod o dominanci v oblasti umělé inteligence je stále intenzivnější, je společnost Google DeepMind připravena urychlit pokrok v oblasti umělé inteligence a vytvořit převratné technologie a inovace. AI se stává čím dál více populární, a proto ten, kdo se v této oblasti prosadí včas získá velkou výhodu oproti konkurenci.
Dokáže Google tímto krokem konkurovat OpenAI a Microsoftu?
Google si toho je vědom, a proto se tímto krokem snaží konkurovat svému rivalovi společnosti OpenAI, která vyvinula a 30. listopadu 2022 veřejnosti zpřístupnila revolučního chatbota chatGPT. Především se zde však jedná o Microsoft, a o jeho konkurenční webový vyhledávač Microsoft Edge. Microsoft již dříve roku 2019 investoval do OpenAI 1 miliardu dolarů a dle současných zpráv plánuje investovat dalších 10 miliard dolarů. Microsoft se tak stane největším akcionářem společnosti openAI. Jeho procentuální podíl na akciích společnosti by měl vzrůst až na 75 %, tato hodnota se má poté snížit na 49 %, jakmile se společnosti OpenAI podaří hodnotu investice vrátit zpět.
Plán Microsoftu spočívá v plném nasazení chat bota do svého webového prohlížeče, Bing chatbot byl nasazen 22. února 2023, jeho pohonem se stala vylepšená verze GPT-3.5 s krycím názvem Prometheus – a podle Microsoftu měl být tento model výkonnější než GPT-3.5. V současné době je Bing chat bot poháněn GPT-4 modulem, tato novinka byla ohlášená v den zpřístupnění GPT-4 modulu společností OpenAI 14. března 2023.
Je docela dobře jasné, že v momentě, kdy se na veřejnosti objevil nový a vylepšený vyhledávač Bing, v Googlu musela nastat hotová panika. Google si až doposud držel velmi silný monopol u jeho webového prohlížeče Chrome. Podle výzkumu, který zkoumal nejoblíbenější prohlížeče si Google Chrome odnáší drtivou většinu, až 65.74 %, to se ale nyní může změnit. Jelikož se chat boti ujímají hlavní pozice v oblasti vyhledávání informací, Microsoft by mohl velmi rychle začít přetahovat uživatele ze stran Googlu. Už podle současných analýz se Microsoftu podařilo přesáhnout hranici 100 milionů aktivních denních uživatelů. Až 1/3 všech uživatelů začala využívat Microsoft Edge nově. Přesto si však Google drží převahu v počtu 1 miliardy aktivních denních uživatelů, bude-li však nečinný, vystavuje se riziku přebíhání uživatelů na Microsoft Edge a ohrožení svého monopolu v oblasti vyhledávání.
Google přitom v této oblasti zatím stále disponuje opravdu velkou převahou:
Vzniklá situace na trhu vyvolala v Microsoftu vlnu neskrývaného nadšení a motivace, jak ostatně vyjádřil i na svém blogu Yusuf Mehdi, vedoucí vývojářského týmu služby Bing.
„Náš tým je plný energie a nadšení. Nyní děláme vše pro to, abychom mohli pokračovat ve vylepšování a zdokonalování Bingu a Edge a přinést tak novou generaci vyhledávání, která se, jak doufáme, stane vaším důvěryhodným asistentem při pohybování se na internetu“
Dle samotného Microsoftu implementování chatbota do jeho mobilní aplikace Bing Mobile app vedlo k šestinásobnému vzrůstu aktivních denních uživatelů oproti stavu před spuštěním. Největším tahákem se stal hlasový vstupní kanál, který je napojen přímo na Bing chat bota. Díky tomu uživatel dostane okamžitou odpověď prakticky na jakoukoli otázku.
Google se rozhodl pro vytvoření kompletně nového systému vyhledávání využívajícího AI
Google proto nelenil a okamžitě začal vyvíjet svého chatbota pod jménem Bard. Při představení svého nového modelu 6. února 2023 se však Google příliš v dobrém světle neukázal. Bard generoval faktické chyby a společnost nesklidila očekávaný úspěch. Datum vydání bylo proto stanoveno na 21. března 2023. Přístup je ale omezen pouze pro Googlem pozvané účty.
Google se nicméně rozhodl, že má-li konkurovat Microsoftu bude muset pro svého Barda vytvořit kompletně nový AI vyhledávač. Společnost se proto příští měsíc chystá veřejně otestovat vyhledávač s využívají umělou inteligenci a pokusí se tak čelit Microsoftu a jeho chatbotovi.
Pro svůj nový AI vyhledávač si Google zvolil krycí název Magi. Na projektu se údajně podílí tým asi 160 inženýrů, kteří pracují na vylepšování a testování nejnovějších verzí nástroje. Google plánuje nasadit svůj nový vyhledávací systém příští měsíc v omezené kapacitě pro 1 milion uživatelů, do konce roku se očekává zpřístupnění vyhledávače pro cca 30 milionů uživatelů.
Podle statistik jsou chatboti stále více populárnější – a využívanější v běžném životě i na pracovišti
Podle současných statistik se v poli vyhledávání chatboti stávají stále více populární. vycházíme tady z tohoto průzkumu.
- Až 62 % uživatelů preferuje použití chatbota v rámci zákaznického servisu, než aby čekali na lidského zástupce, který by odpověděl na jejich požadavky. (Tidio)
- 74 % uživatelů internetu dává při hledání odpovědí na jednoduché otázky přednost chatbotům. (PSFK)
- 69 % spotřebitelů dává přednost chatbotům, protože poskytují okamžité odpovědi. (Salesforce)
- 40 % uživatelů webu je jedno, zda je obsluhuje bot nebo lidský agent, pokud dostanou služby zákaznické podpory, které potřebují. (HubSpot)
- Virtuální zákazničtí asistenti pomáhají organizacím snížit počet hovorů, chatů a e-mailových dotazů o 70 %