Midjourney nejspíše každý z vás už zná (ostatně proto jste i tady, no ne?), co už ale málo kdo zná, jsou parametry, které se v Midjourney dají použít. V tomto článku se podíváme na to, jak Midjourney předložit inspirativní obrázek z internetu, a jak z tohoto inspirativního obrázku vytáhnout grafické elementy, které budete chtít použít pro generování obrázků nových.
V tomto článku používám Midjourney V 5.2 (aktuálně nejnovější verzi). Pakliže používáte jinou verzi, doporučuji se podívat na oficiální stránky Midjourney, zdali vaše verze parametr podporuje, případně jaké hodnoty do parametru můžete vložit.
Image Weight Parameter
Pakliže chcete, aby se Midjourney inspirovala referenčním obrázkem z internetu, musíte jí vložit na začátku příkazu „/imagine“ odkaz. Image Weight parametr pak udává, jak moc se Midjourney referenčním obrázkem bude inspirovat a tedy, jak moc se výstup (vygenerovaný obrázek) bude podobat referenčnímu obrázku.
Jak se značí a jakých nabývá hodnot
Parametr se značí: „–iw“, při čemž za něj dosadíte číslo v intervalu 0–2. Čím vyšší hodnota je, tím více se Midjourney bude inspirovat referenčním obrázkem, zatímco menší hodnota bude spíše odkazovat na váš příkaz a referenčním obrázkem se inspiruje jen trochu. Pakliže tento parametr nepoužijete, defaultní (základní) hodnota bude 0.
Ukázky
Nyní se podíváme na praktické ukázky, na nichž budete moci vidět, jaký má parametr vliv. Pro případ, že nevíte, jak se kopíruje obrázek z internetu, jednoduše klikněte na obrázek pravým tlačítkem myši a klikněte na „kopírovat odkaz na obrázek“:
Nyní si otevřete discord kanál a použijte následující formuli:
- /imagine [odkaz] [příkaz] [parametr/y]
Po dosazení může příkaz vypadat takto:
- https://s.mj.run/jGcPcbZ_0_4 elite soldier equipped with modern lethal cyberware, cyberpunk, black-dark blue color palette, –ar 4:5 –style raw –iw 2
Ukázka –iw 2
Ukázka –iw 1
Ukázka –iw 0.5
Ukázka –iw 0.2
Ukázka –iw 0
Pozoruhodné je, že když jsem použil „–iw 0“, dostal jsem velmi podobný výsledek jako u „–iw 2“ nebo „–iw 1.5:
Kompozice a úhly
Tato funkce mimo jiné umožňuje i vygenerovat obrázky v takových úhlech, kterých byste běžným popisem jen stěží dosáhli. S pomocí parametru Image Weigth a možností vložení referenčního obrázku, takové úhly ale můžete napodobit. Velmi dobrým příkladem takového specifického úhlu je scéna z Pána Prstenů: Společenstvo Prstenů, kde si Frodo nedopatřením v hostinci „U Skákavého Poníka“ omylem nasadí prsten:
Obrázek 1 – Zdroj: https://www.gamersdecide.com/sites/default/files/authors/u140175/frodo_ring.jpg
Tento referenční obrázek jsem použil ve svém následujícím příkazu:
- https://s.mj.run/8vd74euA6Wo Adventure man in black jeans and sleeved skirt, dagger on belt, lying on the jungle ground near a Maya temple with a banana falling onto him. Medium: Novel graphic illustration. Style: Inspired by „Tomb Raider“ universe with a hint of Indiana Jones’ adventurous grit. Lighting: Muted daylight filtering through dense jungle canopy. Colours: Deep greens of the jungle contrasted with the earthy browns of the temple and the vibrant yellow of the banana. Composition: Shot from a top-down perspective, using a 35mm lens, focusing on the character with the temple in the background –ar 16:9 –style raw –v 5.2 –iw 1.5
A získal jsem tento výstup:
Pravda je, že obrázky mají jisté nedokonalosti, zejména co se týče rukou, o to ale zde tolik nejde, poněvadž hlavním cílem je získat úhel. Berte v potaz, že tento způsob není dokonalý, a tak je docela dost možné, že s první sadou obrázků nebudete spokojení. Díky funkcím jako Vary (Subtle), Vary (Strong) nebo jednoduchým variacím, které jsem popisoval v tomto článku: Midjourney v5.2: Kompletní průvodce novými funkcemi (ainovinky.cz), můžete experimentovat do té doby, dokud nezískáte uspokojivý výstup.
Máte-li zájem se o tvoření neobvyklých fotografických úhlů dozvědět více, doporučuji se podívat na následující video, z něhož jsem čerpal inspiraci, a které rozhodně mohu doporučit: (3) Learn to Re-Create EXTREMELY Difficult CAMERA ANGLES in Midjourney – YouTube
Harry Potter v budoucnosti
Pro zajímavost a inspiraci zde ještě ukáži, jak můžete nechat Midjourney upravit obličej slavné osobnosti, v tomto případě Danielu Radcliffovi, který ztvárnil populární postavu Harryho Pottera. V tomto případě jsem chtěl použít hodnotu pro parametr –iw 1. Jelikož je ale tato hodnota pro Midjourney standartní, v příkazu ji nebylo třeba uvádět.
Originální obrázek:
Obrázek 2 – Zdroj: https://th.bing.com/th/id/R.67cbf65615742cb3afaad916bdf3b01e?rik=KxAnKxlBusL2xQ&riu=http://images5.fanpop.com/image/photos/26300000/Harry-Potter-Wallpaper-harry-james-potter-26304195-1280-800.jpg&ehk=cSuTBvhwFXlinDBrRgFG5lfT4F3rWDlso8FgyEUZvHQ%
Příkaz:
Závěr
Jak můžete vidět, parametr –iw může být obzvláště užitečný v případech, kdy najdete velmi pěknou fotografii vaší oblíbené herní postavy, filmového herce nebo seriálového charakteru a jenom chcete postavu převést do jiné podoby. Tato funkce může být užitečná i tehdy, když chcete získat jinak velmi obtížně dosažitelné fotografické úhly, jak jsme si ukázali v případě Froda. Jak jsem ale zmiňoval, nenechte se zklamat nepovedeným prvním pokusem, nýbrž se ozbrojte trpělivostí a experimentujte a zkoušejte do té doby, dokud s výsledkem nebudete spokojení.