Apple podle dostupných zpráv pracuje na zbrusu nové aplikaci pro monitorování zdravotního stavu svých uživatelů. Možná teď namítnete, že jednu takovou společnost s nakousnutým jablkem ve znaku přece už ve svém portfoliu má. Tahle ale podle všeho bude mnohem pokročilejší – měla by se jmenovat Quartz; a bude využívat umělou inteligenci.
Mezi technologickými giganty dnes panuje nelítostný souboj. Poté, co Microsoft ve velkém investoval do revolučního nástroje ChatGPT – a se svým vyhledávačem Bing začíná šlapat na paty Googlu, musí se i další společnosti z tohoto odvětví pořádně otáčet. A u toho samozřejmě nemůže chybět ani Apple – v současnosti nejhodnotnější firma na světě, co se tržní kapitalizace týče. Apple toho má v současnosti pod produktovou pokličkou nepochybně více, nyní se ale v médiích začaly objevovat první zmínky o novém projektu, který by mohl nativní aplikaci Zdraví posunout na úplně nový level.
Tréninkové a wellness plány budoucnosti
Aplikace Quartz by měla využívat data získaná z chytrých hodinek Apple Watch – a s nebývalou přesností je využívat k monitorování vašich aktivit – od diet přes posilování až po spánkový režim. To ale samozřejmě není všechno – nyní přichází na řadu umělá inteligence. Apple vám poté z nasbíraných dat navrhne úpravy vhodné pro vaše zdraví. Aplikace Quartz vám tedy bude suplovat osobního trenéra nebo life coache. Spekuluje se, že ke spuštění aplikace by mohlo dojít už během příštího roku, není to však zatím oficiálně potvrzené.
Budoucnost tréninkových plánů, zefektivňování každodenních rutin a obecně i přístupu k životnímu stylu se dost možná opravdu ponese v duchu umělé inteligence. Algoritmus zanalyzuje vaše data – a na základě bezpočtu dat vám prostě navrhne, kdy a jak cvičit, jak si upravit spánkový režim – anebo dokonce i to, jak pracovat se svou náladou a rozpoložením. Nejrůznější aplikace z oblasti zdraví jsou velmi populární – pro Apple se tedy přirozeně jedná o oblast s vysokým potenciálem.
Každý z nás je unikátní – musíme si ale uvědomit, že práce s daty je nejlepší možnou cestou. Pokud například tento tréninkový plán fungoval u tisícovky dalších lidí vašeho věku, kteří navíc i měli podobné dispozice jako vy – je tady vysoká pravděpodobnost, že přinese výsledky i u vás.
Od diety až po monitoring emocí – co všechno bude Quartz umět?
Zpravodajská agentura Bloomberg, která jako první informovala o tomto nejnovějším projektu technologického giganta, jej popsala jako službu zdravotního koučingu na bázi umělé inteligence.
Agentuře se rovněž mělo podařit vyzpovídat přímo několik členů vývojářského týmu Applu – ti ale nemohli o zatím neoficiálním projektu mluvit na záznam. Bloomberg nicméně uvádí, že ještě letos Apple představí novou technologii pro usnadnění každodenních úkonů lidem trpícím krátkozrakostí. Stejně tak by měla být veřejnosti zpřístupněna platforma efektivní zaznamenávání a práci s emocemi. Tyto informace ale nebyly nijak blíže specifikovány. Nesmíme zapomínat ani na to, že vývoj je jen jednou součástí celého produktového řízení Applu. Následně přichází na řadu marketing a prodej – a každý nový produkt musí zapadnout do celkového ročního plánu společnosti. Proto je v tuto chvíli předčasné odhadovat jakékoli termíny.
Jak by ale Apple vlastně chtěl monitorovat naše emoce? Zatím oficiálně nepotvrzená aplikace pro sledování emocí by se měla uživatelů ptát na jednoduché otázky typu „jaký jste měli den“ – a bude sloužit jako takový digitální deník. Později by následně měla přijít na řadu vylepšení právě z oblasti AI. Tyto funkce by měly být schopny analyzovat vaše aktuální rozpoložení například podle slov, která píšete nebo tónu řeči.
Interaktivní lékař přichází
Jak jsme již v tomto článku zmínili, oblast monitorování zdraví není pro Apple nijak nová. Nejnovější model hodinek Apple Watch disponuje snímačem srdečního tepu, tělesné teploty a dokonce analyzuje i vaši plodnost. Chytré hodinky dokážou také snímat hladinu kyslíku v krvi a mají vestavěnou aplikaci pro elektrokardiogram. Zařízení umí navíc detekovat pády nebo nehody a automaticky kontaktují záchrannou službu, pokud uživatel hodinek nepotvrdí, že je v pořádku. Tyto funkce podle zaznamenaných případů zachránily již nejeden lidský život.
Zlé jazyky nicméně tvrdí, že tato zařízení narušují naše soukromí a vedou nás pomalu ke sci-fi zařízením, která budou vyžadovat, abychom si pod kůži nechali aplikovat čip – a monitorovali naše zdraví a emoce ještě efektivněji. Samozřejmě se jedná o kontroverzní tematiku – musíme si nicméně uvědomit, že používání takových nástrojů je zcela dobrovolné – a pokud se k novým technologiím přistupuje s patřičnou zodpovědností, rozhodně mají potenciál zlepšit náš přístup ke zdraví.
Aby toho nebylo málo, Apple prý v současnosti už také pracuje na vývoji zařízení, které bude maximálně přesně sledovat krevní tlak a hladinu glukózy ve vašem těle. zdraví je pro Apple velkou byznysovou příležitostí – a v okamžiku, kdy jeho aplikace zachraňují životy běžných lidí se jedná o win-win situaci.
Není ovšem od věci zmínit, že spoluzakladatel společnosti Steve Wozniak (který opustil Apple v roce 1983) byl mezi více než 1 000 veřejně činnými osobami, včetně Elona Muska, kteří podepsali otevřený dopis vyzývající laboratoře umělé inteligence, aby na příštích šest měsíců pozastavily vývoj a řešily možná rizika. Současný generální ředitel společnosti Apple Tim Cook mezi podepisujícími nicméně chyběl.