Vítejte v době, kdy AI modely, jako je ChatGPT od OpenAI, se stávají kulturními fenomény a velmi užitečnými asistenty na poli práce, studia či kreativity. Uživatelé je ve svých příkazech žádají o všechno možné, od vysvětlení principů kvantové mechaniky až po psaní poémů o rajčatech. Jak se však ukazuje, ne všechny experimenty končí úspěchem.
Charlie Brooker a jeho prestižní seriál Black Mirror
Charlie Brooker, britský televizní producent, scenárista a kritik, je hlavní osobností za několika velmi úspěšnými televizními projekty, nejlépe je ale známý jako tvůrce a scenárista kritiky oceňovaného seriálu ‚Black Mirror‘. Tento seriál, který poprvé své vysílání započal v roce 2011, je známý svými temnými a provokativními příběhy, které prozkoumávají a poukazují na potenciální důsledky moderních technologií. Brookerův jedinečný pohled na svět a jeho schopnost vytvářet napínavé a promyšlené příběhy mu vynesly řadu ocenění, včetně prestižní ceny Emmy. Jeho práce na ‚Black Mirror‘ mu vynesla uznání po celém světě a seriál se stal kultovním hitem, který se od ostatních lišil zejména svou schopností přimět diváky se zamyslet nad potenciálním dopadem moderních technologií i z jiné více stinné stránky.
ChatGPT a Black Mirror: Experiment s AI
Právě Charlie Brooker se pokusil využít ChatGPT k napsání nové epizody jeho seriálu. Jak se však ukázalo, AI chatboti možná nejsou zatím ještě připraveni pro psaní scénářů do televizních seriálů. „První věc, kterou jsem udělal, bylo že jsem napsal ‚vygeneruj mi novou epizodu pro seriál Black Mirror‘, ChatGPT sice na první pohled vytvořila něco, co vypadalo vcelku uvěřitelně, ale na druhý pohled bylo vidět, že scénář obsahuje mnohé nedostatky,“ řekl Brooker.
Budoucnost práce: AI versus lidé
S rostoucími investicemi do AI a otázkami, týkajícími se budoucnosti práce se mnozí ptají, zdali AI brzy nahradí lidské pracovníky. Ačkoli Brooker není přesvědčen, že by ho chatbot mohl brzy nahradit, někteří experti mají jisté pochybnosti ohledně většinového průměru spisovatelů a lidí v jiných kreativních oborech. Je totiž nad slunce jasné, že prestižní knižní, seriáloví či filmový autoři, jako je například Charlie Brooker, rozhodně nahrazeni hned jen tak nebudou. Právě jejich schopnosti, originalita a promyšlenost děl, je oddělují od ostatních tvůrců v jejich oboru. Samotní autoři pak ve svých dílech přináší unikátní prvky, které velké generativní AI modely prozatím nejsou schopné reprodukovat, nebo dokonce vylepšit.
Mnoho odborníku na poli práce, včetně jednoho profesora působícího na Harvardu, zdůrazňuje, že skutečně je ohrožena pouze jedna profese. „Nechtěl bych být někdo, jehož práce spočívá v čtení nebo shrnování obchodních knih s cílem poté poslat 20stránkové souhrny. Poněvadž v této činnosti je už v dnešní době umělá inteligence mimořádně zdatná“ řekl Joseph Fuller, profesor managementu na Harvard Business School.
Takže, co si z toho vzít? AI je zde a mění naše životy rychleji, než si možná uvědomujeme. Ale jak ukazuje příklad Charlieho Brookera, ještě jsme nedorazili na bod, kdy by AI mohla zcela nahradit lidskou kreativitu a originalitu. Je potřeba zdůraznit, že AI je aktuálně v rané fázi svého vývoje, a už i tak vykazuje velmi pozoruhodné výsledky – zkusme si proto představit, jakých výsledků bude AI dosahovat za 10 let, když jenom za posledních pár měsíců jsme mohli být svědky jejího dramatického vývoje, kdy se její schopnosti s každou verzí znásobovali přímo kosmickou rychlostí. Ukázkovým příkladem je například rozdíl mezi AI modelem GPT-3 a GPT-4 od společnosti OpenAI.