Vítám Vás u dnešního článko-tutoriálu! Dnes se podíváme na další z fotografických parametrů, který může znatelně posunout Vaši schopnost tvoření obrázků skrze Midjourney. Tímto parametrem je clona.
Ano, uvědomuji si, že mnozí z Vás na focení příliš nejste, a proto si teď pokládáte otázku, zdali má článek vůbec cenu číst. A já Vám rozhodně můžu říci, že to cenu má, protože pochopení toho, co dělá obrázek tím, čím je, Vám může do Vašeho arzenálu znalostí přidat cenné prvky pro vytváření ideálních obrázků, jako jsou portréty, krajiny nebo vesmírné scenérie skrze Midjourney.
Proč pořízené fotografie v noci nejsou tak kvalitní?
Určitě už jste se někdy pokusili vyfotit krásný Měsíc při úplňku, pakliže ale nejste profesionální fotograf, a tedy nejspíš nemáte drahé, vyladěné fotografické vybavení, je velmi nepravděpodobně, že byste s Vaším chytrým telefonem nebo foťákem za pár tisíc, dokázali pořídit takovou fotografii, která by se svou kvalitou shodovala s tím, co vidíte.
Zřejmě jste se po takovém pořízení velmi neostré nekvalitní fotografie zamysleli, čím to asi může být. Odpovědí je právě clona, o které se dnes budeme bavit. Samozřejmě zde závisí i na řadě dalších parametrů, včetně ISO, stabilizace, expozice apod. Nicméně clona zde zastává jednu z nejdůležitějších rolí.
Nemyslete si však, že clonu upotřebíte jen při focení ve tmě – tento parametr rovněž udává ostrost a míru rozmazání pozadí – například při focení portrétů.
Co je to vlastně ta clona?
Pro lepší uchopení, začneme nejdříve analogií: Představte si okenní žaluzie (záclony) ve Vašem pokoji. Když je úplně otevřete, do místnosti začne pronikat spoustu světla (za předpokladu, že není zataženo). Když je zase zavřete, místnost bude tmavší. Clona v kameře pracuje na podobném principu. Nachází se uvnitř objektivu vašeho fotoaparátu a je tvořena sérií lamel (kovové nebo plastové destičky), které se mohou otevírat a zavírat, aby regulovaly množství světla dopadajícího na snímač fotoaparátu.
Obrázek 1 – Zdroj: https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.megapixel.cz%2Fjak-fotit-digitalni-zrcadlovkou-dslr-a-bezzrcadlovkou-10-dil-clona&psig=AOvVaw34fGFGRZiHS8MAc-qjjt0A&ust=1691837919783000&source=images&cd=vfe&opi=89978449&ved=0CBEQjRxqFwoTCMD
Čím větší je otevření clony (což znamená menší číslo clonového čísla, např. f/1.4), tím více světla pronikne do fotoaparátu. Naopak, čím menší je otevření (s větším clonovým číslem, např. f/16), tím méně světla se dostane na snímač.
Clona neovlivňuje jen množství světla, které vstupuje do fotoaparátu, ale také hloubku ostrosti. To znamená, jaký úsek scény od vás k horizontu bude v ostrém zaostření. Velké otevření (malé číslo) dává „mělkou“ hloubku ostrosti, což může způsobit, že objekt v popředí je ostrý, zatímco pozadí je rozmazané. Menší otevření (větší číslo) zase zajistí, že většina scény zůstane ostrá.
Jakou roli hraje clona v ostření?
Po pochopení funkce lamel v cloně a jejich schopnosti regulovat množství světla, je důležité také vědět, jak clona ovlivňuje ostrost snímku. Když máme otevřenou clonu (malé číslo, např. f/1.4), hloubka ostrosti je mělká. To znamená, že jen malá část obrazu je v ostrém zaostření, zatímco zbytek je rozmazaný. Toto rozmazání se často využívá k dosažení bokeh efektu, kdy se pozadí snímku stává jemně rozmazaným, a tak může vytvořit esteticky přitažlivý kontrast s hlavním motivem, který zůstává ostrý – používá se například u portrétů.
Na druhou stranu, když zavřeme clonu na menší otvor (vyšší číslo, např. f/16), hloubka ostrosti se zvětší. Větší část obrazu od popředí po pozadí zůstává v ostrém zaostření. Toto nastavení je často používáno například v krajinářské fotografii, kde chceme, aby většina nebo celý snímek byla ostrá.
Ukázky
Pro jednoduché znázornění zde vložím dva obrázky jablka s rozdílnými clonami.
f/1.4
f/14
Značení clony a její hodnoty
Jak už jste se asi dovtípili, clona se ve fotografii značí pomocí symbolu „f/“ následovaného číslem, což se často označuje jako „f-číslo“ nebo „clonové číslo“. Toto číslo udává velikost otvoru clony v objektivu. Zajímavostí je, že menší clonové číslo znamená větší otevření clony a naopak. Tedy f/1.4 je mnohem větší otevření než f/16. Můžete si to představit na tom, že větší clona více zaclání, a tak bude pronikat méně světla, zatímco méně clony znamená menší zaclánění, tedy do místnosti Vám pronikne více světla.
Kategorie clon a jejich použití
Nyní se podíváme na nejčastěji používané clonové hodnoty a pro jaké účely je lze použít. Jelikož Midjourney
f/1.4 a f/1.8:
- Uplatnění: Portrétní fotografie, fotografování za slabého světla – vzpomínáte si, jak jsme se na počátku článku bavili o focení Měsíce? Právě taková clona by byla pro tento druh nočního focení vhodná.
- Projev na fotografii: Mělká hloubka ostrosti, silně rozmazané pozadí (výrazný bokeh efekt).
f/2.8 a f/4:
- Uplatnění: Svatební a událostní fotografie, sportovní snímky.
- Projev na fotografii: Stále relativně mělká hloubka ostrosti, ale větší část hlavního motivu je ostrá.
f/5.6 a f/8:
- Uplatnění: Krajinná fotografie, uliční fotografie, dokumentární snímky.
- Projev na fotografii: Větší hloubka ostrosti, kdy většina snímku od popředí po střední část je ostrá.
f/11 a f/16:
- Uplatnění: Krajinná fotografie, architektura.
- Projev na fotografii: Velmi hluboká hloubka ostrosti, kde téměř celý snímek od popředí po pozadí je ostrý.
Závěr
Jak jste mohli vidět, clona je jeden z velmi důležitých parametrů, co se pořizování snímků, ať už přes fotoaparát nebo přes Midjourney, týče. Umožňuje nám nejen ovládat množství světla vstupujícího do objektivu, ale také určovat hloubku ostrosti a estetiku našich snímků. Díky správnému využití clony můžeme vytvářet dramatičtější, emotivnější nebo prostě vizuálně zajímavější obrázky, které našim obrazům dodají hlubší hodnotu a eleganci. Samozřejmě mějte na paměti, že ne vždy Midjourney bude schopná správně clonu interpretovat.
To se objevuje obzvláště tehdy, je-li Váš příkaz velmi dlouhý a některá slova si v něm začnou protiřečit. Nicméně si myslím, že pro vytváření fotorealistických kvalitních obrázků je třeba trochu rozumět tomu, jak takové obrázky běžně vznikají.
V konečném důsledku to pak budou právě tyto „drobnosti“, které Vás odliší od zbytku běžné populace, která se spoléhá na obecné příkazy se zbožným přáním: „snad to nějak vyjde“.
Teorie poskytuje určité porozumění tomu, jak daná věc funguje, automaticky to ale neznamená, že získané poznatky budete schopní ihned využívat. Klíčem je praxe a experimentování, tak směle do toho!