Mediální dům v Kuvajtu zveřejnil informaci o tom, že nejnovější přírůstek do jeho moderátorského týmu je 100% dílem AI. Moderátorka, která dostala jméno Fedha, debutovala na twitterovém účtu Kuwait News, což je oficiální kanál zpravodajské společnosti Kuwait Times.
Sympatická moderátorka evropského vzhledu dostala černou bundu a bílé tričko – a vyrazila hlásit zprávy. Abdullah Boftain, zástupce šéfredaktora Kuwait News, řekl tiskové agentuře AFP, že tímto krokem společnost testuje potenciál AI nabízet zbrusu novou a inovativní formu obsahu. Zároveň dodal, že na AI moderátorce jeho tým pracoval několik posledních měsíců – a věří, že se jim povedlo dodat jí přirozený vzhled a důvěryhodně znějící kuvajtský přízvuk.
„Jsem Fedha, první moderátorka v Kuvajtu, která je poháněna umělou inteligencí. Jakému typu zpráv dáváte přednost vy osobně? Rádi si poslechneme vaše názory a preference,“ řekla sledujícím twitterové platformy Kuwait News v plynně znějící arabštině.
Samotné jméno Fedha je v Kuvajtu tradiční a populární – a odkazuje na stříbro. Šéfredaktor Kuwait News k tomu ještě dodal:
„Roboty si ostatně vždycky představujeme jako stříbrné a kovové, takže jsme to logicky spojili.“
Pokud vás zaujalo, proč je moderátorka v Kuvajtu vyvedena v designu, který připomíná spíše Evropanku, tato volba má citlivě odrážet různorodou populaci Kuvajťanů a expatriantů, která je pro tuto arabskou zemi typická.
Fedha ve skutečnosti není první AI moderátorkou na světě
Kuvajt nicméně není první zemí, která představila moderátora zpráv generovaného umělou inteligencí: už v roce 2018 představila čínská státní tisková agentura vlastního virtuálního hlasatele s výrazným oblekem a poněkud robotickým hlasem. To ale víte – 5 let vypadá ve vývoji umělé inteligence jako celé století.
V Číně se tehdy jednalo spíše o ojedinělý pokus, nyní by se ale s Fedhou mohl odstartovat hotový boom. Aktuální zpráva investiční banky Goldman Sachs z minulého měsíce uvádí, že AI by mohla nahradit ekvivalent 300 milionů pracovních míst na plný úvazek. Bude se tento trend snad týkat i televizních hlasatelů?
Report rovněž naznačil, že nové technologie by mohly zastat až čtvrtinu pracovních úkonů v USA a Evropě. Tohle všechno se ale přitom nemusí dít na úkor lidské pracovní síly. Nová infrastruktura a příležitosti by podle Goldman Sachs mohly představovat také vznik mnoha nových pracovních míst a všeobecný rozmach produktivity.