Nedávné průlomy v oblasti umělé inteligence, zejména generativní AI, přitahují pozornost veřejnosti a ukazují, co ti, kteří tyto technologie vyvíjejí, dlouho věděli – mají potenciál pomoci lidem dělat úžasné věci, vytvářet novou éru ekonomických a sociálních příležitostí a poskytnout jednotlivcům, tvůrcům a podnikům nové způsoby, jak se vyjádřit a spojit se s lidmi.
Otevřený přístup k AI
„Věříme, že klíčem pro správný vývoj dnešních modelů AI a jejich nasazení je otevřenost, a to zejména u generativních modelů.“, píše společnost Meta na svých stránkách. Díky otevřenosti mohou být AI modely využívány napříč společností. Poskytování nástrojů, které by bylo obtížné vyvíjet samostatně, a to vše podpořeno výpočetním výkonem, který by jinak nebyl dostupný, otevírá dveře k experimentování, inovacím, a nakonec ekonomickému a sociálnímu prospěchu.
Bezpečnost a spolupráce
„Věříme, že se jedná o bezpečnější cestu. Otevřený přístup k současným modelům AI umožňuje generaci vývojářů a výzkumníků testovat, identifikovat a řešit problémy rychle a efektivně. Sledováním, jak ostatní využívají tyto nástroje, se naše týmy mohou učit, zlepšovat tyto nástroje a opravovat zranitelnosti.“, dodává Meta.
Meta a Microsoft: Spolupráce pro budoucnost AI
Meta již více než deset let klade důraz na průzkumný výzkum, open source a spolupráci s akademickými a průmyslovými partnery v oblasti AI. Mohli jsme být svědky toho, jak inovace na otevřené platformě mohou vést k vývoji technologií, které prospívají více lidem. Desítky rozsáhlých jazykových modelů již byly zveřejněny a napomáhají pokroku v oblasti vývoje a výzkumu. Tyto modely jsou využívány podniky jako základní složka pro své technologie poháněné generativní AI. „Byli jsme překvapeni velkou poptávkou výzkumníků po modelu Llama 1 – s více než 100 000 požadavky na přístup k velkému jazykovému modelu – a úžasnými výsledky, kterých dosáhli tím, že na něm stavěli.“, popisuje Meta.
Llama 2: Nová generace AI je zde
Společnost Meta je nyní připravená otevřít zdrojový kód pro další verzi modelu Llama 2 a poskytnout ji zdarma pro výzkum a komerční použití. Součástí je váha modelu a startovací kód pro předtrénovaný model, stejně jako pro verze s jemným doladěním pro konverzaci. Jak oznámil Satya Nadella na pódiu na Microsoft Inspire, Meta posouvá své partnerství na další úroveň s Microsoftem jako preferovaným partnerem pro Llama 2 a rozšiřují své úsilí v oblasti generativní AI.
Dostupnost a partnerství
Od dnešního dne je Llama 2 dostupná v katalogu modelů Azure AI, což umožňuje vývojářům využívajícím Microsoft Azure s ní pracovat a využívat jejich nástroje pro filtrování obsahu a bezpečnostní funkce v nativním cloudovém prostředí. Llama 2 je také optimalizována pro lokální běh na operačním systému Windows, což vývojářům umožňuje plynulý pracovní postup, když přinášejí zážitky generativní AI zákazníkům na různých platformách. Llama 2 je dostupná také prostřednictvím Amazon Web Services (AWS), Hugging Face a dalších poskytovatelů. Společnosti Microsoft a Meta tak rozšiřují své dlouholeté partnerství a Microsoft se stává preferovaným partnerem pro model Llama 2.
Snaha o získání zpětné vazby a povzbuzení komunity
V rámci svého úsilí o neustálé zlepšování a inovace Meta vytvořila nové iniciativy pro využití nápadů a kreativity jednotlivců, výzkumníků a vývojářů z celého světa. Cílem je získat zpětnou vazbu o tom, jak modely fungují a jak by mohly být vylepšeny. Jednou z těchto iniciativ je nový partnerský program pro akademické výzkumníky, který má za cíl prohloubit pochopení odpovědného vývoje a sdílení velkých jazykových modelů.
Další iniciativou je výzva Llama Impact, která má za cíl aktivovat komunitu inovátorů, kteří se snaží použít Llama k řešení těžkých problémů. Meta spouští výzvu, aby povzbudila různorodou skupinu veřejných, neziskových a komerčních subjektů k použití Llama 2 k řešení environmentálních, vzdělávacích a dalších důležitých výzev. Budete-li mít zájem se na výzvy podívat, přiložím zde odkaz na stránku, kde Meta později zveřejní podrobnější informace: Llama Impact Challenge – Meta AI
Llama 2 by měla být zdarma k použití
Model Llama 2 by měl být zdarma k použití, při čemž poskytuje 3 verze lišící se počtem parametrů, které mají vliv na jeho výkonnost. První verze disponuje 7 miliardami parametrů, druhá verze má 13 miliard parametrů a třetí verze dosahuje až 70 miliard parametrů. Je tak očividné, že jednotlivé verze budou integrovány do různých systémů na základě potřeby jejich výkonu. Zatímco pro jednoduché odpovědi na krátké otázky bude stačit jednodušší model, na komplexní výzkumy či analytické dovednosti se spíše uplatní silnější model. Jelikož Meta cílí převážně na otevřenost a flexibilitu jejího modelu, Llama 2 bude přívětivější pro vývojáře, kteří na ní budou chtít stavět – což ostatně dokazuje i sdělení od Microsoftu, který hodlá integrovat AI model do svých služeb.
„Během historie naší společnosti jsme zažili výhody otevřeného přístupu při inovacích v jiných oblastech podnikání. Naši inženýři vyvinuli a sdíleli rámce, které jsou nyní průmyslovými standardy – jako React, přední rámec pro tvorbu webových a mobilních aplikací, a PyTorch, který je nyní předním rámcem pro AI. Tyto nástroje se staly běžně používanou infrastrukturou pro celý technologický průmysl. Věříme, že otevřené sdílení jazykových modelů pomůže nejenom komunitě uživatelů, ale i samotným vývojářům, kteří tak budou moci dostávat zpětnou vazbu a nadále modely inovovat.“, sděluje Meta. Bude tak zajímavé sledovat, jak se vývoj generativních AI modelů budu vyvíjet do budoucna, s novými konkurenčními modely na trhu, které se na trhu objevují, budou již dříve zavedené společnosti jako OpenAI muset zápasit. V tomto případě bude platit, že ten, kdo na chvíli zaváhá, již nebude muset být schopen znovu chytit vlak svých konkurentů, což předznamená jeho pád.