Hudba generovaná umělou inteligencí je stále více diskutovaným tématem. Někteří umělci, jako je Grimes, ji plně přijímají, zatímco jiní se jí ostře brání. Paul McCartney se nyní přidává k táboru lidí, jež v AI kromě hrozby vidí i velký potenciál. Paul McCartney vytvořil „novou“ píseň Beatles za pomoci AI, které bychom se mohli dočkat ještě během letošního roku.
Lennonův hlas znovu ožívá
Píseň obsahuje vokály Johna Lennona, které byly vytaženy ze staré demo nahrávky. Podle zprávy BBC, která jako první přinesla tuto zprávu, pochází nahrávka pravděpodobně z roku 1978, kdy Lennon nahrával ve svém obývacím pokoji v New Yorku těsně před svou smrtí. Inspirací pro píseň se pak stal zejména dokument od Petera Jacksona s názvem ‚Get Back‘. Peter Jackson se již v minulosti proslavil svou slavnou trilogií Pána Prstenů následovanou trilogií Hobita, která i přes své kontroverze sklidila většinový úspěch. Dokumentární seriál „The Beatles: Get Back“ se pak stejně jako jeho předchůdci dočkala na ČSFD až 91% hodnocení. McCartney pro BBC uvedl, že při tvorbě dokumentu byl použit vlastní systém umělé inteligence, který byl schopen oddělit vokály členů Beatles od pozadí a reprodukovat tak jednotlivé hlasy s vysokou kvalitou.
AI jako nástroj pro restaurování kvality
Pokus o nahrání této skladby s přeživšími Beatles se uskutečnil již kolem roku 1995, George Harrison nicméně proces přerušil kvůli špatné kvalitě Lennonovy stopy. Proces oddělování a čištění stopy pomocí AI však obnovil vokály do takové kvality, že by se podle McCartneyho stopa klidně dala mixovat, jako by se jednalo o píseň ze současné doby.
Budoucnost hudby a AI: Strach a vzrušení
McCartney projevil určitý skepticismus, ale ne úplné odmítnutí, pokud jde o generování hudby AI, která má znít jako originální nahrávky Johna Lennona – „je to trochu děsivé, ale vzrušující, poněvadž se zřejmě jedná o směr, kterým se svět bude ubírat,“ řekl McCartney pro BBC, když mu lidé ukázali verze Lennonových písní vygenerovaných pomocí AI. Na závěr McCartney dodal, že se „uvidí, kam tato nová cesta povede.
Nová éra nebo jen chvilkový trend?
Jak se tedy může generování hudby pomocí AI projevovat v budoucnu? McCartneyho experiment s novou písní Beatles naznačuje, že AI může hrát klíčovou roli v obnově a zachování hudebního dědictví. Ale co další kroky? Může AI skutečně vytvářet novou hudbu, která je nejen technicky dokonalá, ale také emocionálně rezonuje s posluchači?
McCartneyho slova o tom, že je to „trochu děsivé, ale i přesto „vzrušující“, neboť se jedná o pravděpodobný budoucí směr, kam se budeme ubírat, naznačují, že i přes obavy a nejistoty tento typ technologie jen tak neodejde a je jen na nás, jak k ní přistoupíme. Ale jaký bude její vliv na hudební průmysl a na samotné umělce? Bude AI považována za nástroj, který umělcům pomáhá vytvářet a experimentovat, nebo bude spíše tvořit hrozbu pro jejich kreativitu a originalitu?
Jedno je jisté: jak AI pokračuje v průniku do světa hudby, bude pozoruhodné sledovat, jak se umělá inteligence v tomto oboru bude vyvíjet, a kam až nás zavede. Ať už nás ale čeká cokoli, McCartneyho experiment poukazuje na potenciál umělé inteligence, která nám může otevřít nové možnosti a přinést doposud zcela neobjevené hudební perspektivy.