Zdravíme všechny nadšence fotografií a digitálního umění! Generovat obrázky skrze Midjourney umí dnes už téměř každý, málokdo už ale dosáhne výsledku, který si původně vytyčil. Obrázky jsou různé, a jak správný fotograf ví, je zde také i různé množství parametrů, které se při focení musí zohlednit, to ale neplatí jenom pro focení, nýbrž i pro generování obrázků. Ať už se jedná o portrét, hvězdnou krajinu, detailní fotografii nebo svatební skupinové foto, je klíčové vědět, co tyto obrázky dělá tím, čím jsou.
V dnešním tutoriálu se proto podíváme na jeden z těchto klíčových parametrů, kterým je ohnisková vzdálenost, a povíme si, jakou úlohu při vytváření obrázku zastává. Tak pojďme na to!
Ohnisková vzdálenost
Každý fotoaparát by měl mít tzv. snímač světla a čočku (na obrázku je znázorněná modrou barvou), která je umístěná v objektivu:
Obrázek 1 – Odkaz: https://www.milujemefotografii.cz/wp-content/uploads/2016/06/01-vzdalenost.jpg
Jak na obrázku číslo 2 můžete vidět, pojmem „ohnisková vzdálenost“ označujeme vzdálenost mezi optickým středem čočky a bodem, kde se světelné paprsky střetávají. V tomto bodě, který je nazýván ohniskem, se světelné paprsky setkávají a vytvářejí ostrý obraz. Proto se zde nachází světelný snímač, který příchozí paprsky detekuje a převádí je na zaostřený obrázek.
Ohniskovou vzdálenost lze jednoduše uvést na analogii s lupou. Když jste si jako malé děti hráli na detektiva, obvykle jste sebou nosili lupu. Tenkrát jste také nejspíše věděli, že abyste přiblížený obraz měli dostatečně ostrý, musíte lupu k předmětu přiložit do vzdálenosti tak akorát – ani ne moc, ale ani ne příliš blízko. Když tak učiníte, dosáhnete stavu, kdy lom paprsků skrze čočku dosahuje svého ohniska (tedy bodu, kdy se paprsky protnou) přesně na povrchu předmětu, na který hledíte. V takovém případě je obrázek krásně ostrý a nerozmazaný (nemáte-li ušpiněnou lupu).
Shrnutí
Pro přehlednost si to tedy shrňme. Čočka slouží k soustředění (lámání) světla do jednoho bodu, tomuto bodu se říká ohnisko a vzdálenost mezi ohniskem a optickým středem čočky je ohnisková vzdálenost. Světelný snímač pak detekuje příchozí paprsky a převádí je na obrázek. Pro úplné doplnění, místo, kde se čočka nachází se nazývá objektiv (viz obrázek 1). Nenechte se ale zmást, čoček v objektivu může být ve skutečnosti více!
Jak se tyto vzdálenosti měří, a jaký mají dopad na fotografii?
Ohnisková vzdálenost je standardně měřena v milimetrech (mm) a určuje, jak širokou část scény fotoaparát zachytí. Kratší ohniskové vzdálenosti poskytují širší záběry, zatímco delší ohniskové vzdálenosti umožňují přiblížení a detailní zobrazení menších částí scény.
Krátká ohnisková vzdálenost
Asi už chápete, kam tím mířím, použijete-li krátkou (malou) vzdálenost budete schopní obsáhnout daleko větší záběr, což je perfektní pro krajiny, skupinové fotografie nebo pouliční scenérie. Typy fotoaparátů, které takové obrázky dokážou pořídit, mají tzv. širokoúhlé objektivy.
Dlouhá ohnisková vzdálenost
Naproti tomu dlouhou (velkou) ohniskovou vzdálenost upotřebíme spíše při pořizování velmi detailních nebo vzdálených scén, mezi něž lze zařadit například portréty, vzdálené objekty (letící orel) nebo astrofotografie.
Aplikace ohniskové vzdálenost v Midjourney
Ptáte-li se, jak nově nabité znalosti využít v Midjourney, odpověď je velmi jednoduchá. Do Vašeho příkazu jednoduše stačí napsat: „číselná hodnota“ mm lens. Tedy například 24 mm lens.
Nyní si ukážeme délkové kategorie ohniskových vzdáleností, k nimž přiložím ilustrační obrázky (vygenerované v Midjourney) pro přehlednější ilustraci.
Příklady ohniskových vzdáleností
Ultra širokoúhlé (do 24 mm)
- Použití: Krajinná fotografie, architektonická fotografie, interiérová fotografie.
- Vhodné pro: Zachycení velkých scén nebo prostorů, kde je málo místa.
Obrázek 3 – Midjourney: Astro krajina, 24 mm lens
Širokoúhlé (24-35 mm)
- Použití: Krajinná fotografie, reportážní fotografie, svatební fotografie.
- Vhodné pro: Široké záběry, ale s méně zkreslením než ultra širokoúhlé čočky.
Obrázek 4 – Midjourney: Svatební fotografie, 35 mm lens
Normální/Standardní (35-70 mm)
- Použití: Portrétní fotografie, reportážní fotografie, pouliční fotografie, všestranné využití.
- Vhodné pro: Záběry, které odpovídají lidskému zraku a mají přirozený vzhled. Pro detailní portrétní fotografie spíše doporučuji větší vzdálenost (kolem 50 mm).
Obrázek 5 – Midjourney: Portrét, 50 mm lens
Teleobjektivy (70-200 mm)
- Použití: Portrétní fotografie, sportovní fotografie, divoká zvěř.
- Vhodné pro: Izolaci objektů od pozadí, fotografování vzdálených objektů.
Obrázek 6 – Midjourney: Orel, 150 mm lens
Super teleobjektivy (200 mm a více)
- Použití: Fotografování divoké zvěře, sportovní fotografie, astrofotografie.
- Vhodné pro: Fotografování velmi vzdálených objektů, kde je potřeba velké přiblížení.
Obrázek 7 – Midjourney: Měsíc, 300 mm lens
Makro objektivy
Speciální kategorií jsou zde poté Makro objektivy, jejichž rozmezí se pohybuje od 40 do 200 mm. Makro objektivy jsou obvykle používány pro zachycení velmi malého předmětu, jako jsou rostliny nebo hmyz s velmi detailním rozlišením.
Obrázek 8 – Midjourney: květina po dešti, makro fotografie
Poměry stran
Možná jste si všimli, že obrázky mají různé poměry stran. Stejně jako ohnisková vzdálenost i poměr stran je jedním z velmi důležitých parametrů, na který se při focení nebo generování obrázků musí dbát. Zatímco pro portréty použijete spíše poměr stran 2:3 nebo 4:5, malebné krajiny budou vyžadovat krapet širší perspektivu, kterou získáte například při poměru 16:9. Pro úplné doplnění velmi doporučuji se podívat na kolegy dřívější článek, v němž tuto problematiku podrobně rozebírá a ilustruje na obrázcích: Jak v Midjourney generovat obrázky v různých poměrech?.
A tak jsme došli ke konci našeho průzkumu ohniskových vzdáleností a jejich aplikace v Midjourney. Doufám, že jste získali nový pohled na to, jak můžete s tímto nástrojem experimentovat a vytvářet kvalitní obrázky. Nezapomeňte, že jako u všeho v umění, i zde platí, že cvičení dělá mistra. Tak neváhejte a pusťte se do tvorby!
Zdroj: