V poslední době se objevují stále silnější signály umělé inteligence, která, jak se zdá, (AI) se vyvíjí stále rychlejším tempem a začíná zcela transformovat průmyslové sektory založené na pracovních místech, která obvykle využívají lidskou inteligenci. Očekává se, že v nadcházejících letech začnou přebírat části mnoha bílých límečků (lidí pracujících hlavou), což povede nejprve k obrovskému nárůstu produktivity a nakonec, jak mnozí věří, k obrovskému nárůstu nezaměstnanosti. Pokud právě vystupujete ze školy a hledáte uplatnění, modrý límeček (manuální práce) spojený s fyzickou prací by mohl být lepší sázka než cokoli, co by Vás posadilo za stůl. Ačkoli ani zde si nemůžete být pořádně jistí, poněvadž do budoucna je velmi pravděpodobný vznik robotů. Kteří budou schopní manuální práci vykonávat s daleko větší přesností a efektivitou. A právě na tyto roboty se v dnešním článku podíváme, tak pojďme na to!
Roboti jako noví pracovníci
Stále více se začíná ukazovat, že všeobecně použitelný humanoidní robotický pracovník by mohl být blíže, než by si kdokoli z nás mohl myslet. Takoví humanoidi se nejprve začnou uplatňovat v pracovištích, kde je zapotřebí pouze pár jednoduchých, nezbytných úkonů. Postupně, spolu s tím, jak půjde technologie nahoru, začnou nabývat na schopnostech a inteligenci, a to možná rychleji, než by si kdokoli z nás mohl představit. Jejich velkou výhodou bude možnost neustálého využívání (24/7), roboty kromě toho bude jednoduché „upgradovat“, díky čemuž se jim bude postupně rozšiřovat portfolio dovedností a budou tak schopní překonávat své limity ve velmi krátkém čase.
Jen si to představte, u lidí je běžné, že co se naučíme, hůře se pak odnaučujeme – v případě robotů stačí prostě vydat novou aktualizaci a globálně ji přes síť instalovat, to vše do pár hodin, ne-li minut.
Jakmile roboti začnou nabývat takových schopností, budeme se vyskytovat ve fázi, v níž bude prakticky nevyhnutelné nahrazování lidských pracovníků roboty s daleko vyšší efektivitou a menší nákladovostí. Díky sníženým nákladům a nárůstu produktivity by si jednotlivé společnosti několika znásobily své příjmy, což by ještě více motivovalo ostatní pro aplikování humanoidních robotů i do svých pracovišť. Celý tento scénář by bezpochyby vedl k zásadnímu převratu na trhu s modrými límečky o velikosti a měřítku omezeném hlavně výrobou, materiály a druhy pracovních míst, které jsou schopni převzít.
Atlas
Nejznámějším humanoidem byl doposud Atlas od společnosti Boston Dynamics. Atlas ukázal v posledních 10 letech impozantní pokrok. V tomto případě se ale jednalo převážně o výzkumný projekt, nikoli o snahu vymyslet a designovat robota pro masový trh. Spolu s tímto postojem souzní i zakladatel společnosti Marc Raibert, podle něhož společnost nemá v blízké době v plánu soustředit se na humanoidy pro masový trh.
„Je nezbytné zmírnit nátlak na zvyšování spolehlivosti, zlepšování výrobních procesů a snižování nákladů v krátkodobém výhledu,“ prohlásil v rozhovoru pro IEE Spectrum minulý rok. „Tyto aspekty jsou nepochybně důležité, avšak brání nám v experimentování s novými koncepty. Mé návrhy, které jsem předložil našemu mateřskému koncernu Hyundai, to explicitně uvádějí a navrhují takové financování, které je dostatečně dlouhodobé, aby nás neodvádělo od našeho cíle v krátkodobém výhledu. „
Video
Zaměření na interakci mezi člověkem a robotem
Společnosti Hanson Robotics a Engineered Arts se mezi jinými zaměřily na interakci mezi člověkem a robotem, jejich předmětem výzkumu se stalo vytváření humanoidů, mezi něž patří například Sophia a Ameca. Humanoidi by měli být schopní komunikovat skrze nonverbální komunikaci neboli obličejové výrazy. Ameca konkrétně komunikuje pomocí jazykového modelu GPT.
Ukázka:
Elon Musk vstupuje do hry
Zatímco se jiný zcela soustředí na akceleraci nasazení humanoidních robotů do veřejného používání. Elon Musk v roce 2021 oznámil, že se Tesla ponoří do světa humanoidní robotiky, a zdá se, že v následujících měsících dosáhla společnost významného pokroku v prototypu Optimus pro svého Teslu Bota. „Tento aspekt naší práce je pravděpodobně nejméně chápán a oceněn,“ sdělil minulý měsíc investorům. „Nicméně, v dlouhodobém horizontu, očekáváme, že tato oblast bude mít výrazně větší hodnotu než naše současná automobilová divize.“ To je vcelku odvážně tvrzení, avšak Muskovi budoucí vize se už několikrát po určitém čase potvrdily. Je proto na místě, abychom zůstali ostražití, a i nadále monitorovali průběžně vyvíjející se situaci v oblasti technologií.
Na obrázku lze vidět výše zmíněného robota s názvem Optimus nasazeným společností Tesla pro jednoduché úkoly.
Společnost Figure a její revoluční humanoidní robot
Společnost Figure byla založena Brettem Adcockem, který je také jejím CEO. Adcock je známý svými předchozími podniky v oblasti technologií, včetně společnosti Archer Aviation, která se zaměřuje na vývoj elektrických VTOL (Vertical Take-Off and Landing) letadel. Právě Adcock letos prohlásil, že jeho hlavní investice a oblast podnikání se bude odehrávat ve sféře humanoidní robotiky. V souladu se svým tvrzením uvedl postupný plán, jakým se společnost bude ubírat.
První fáze pro společnost Figure má být nejprve „vytvoření kompletního elektromechanického humanoida“, poté „umožnění lidské manipulace s předměty“ a na konec „integrace humanoidů do pracovní síly“.
Hlavní vizí společnosti Figure v této fázi nazvané Figure 01 je vytvořit „prvního komerčně životaschopného všeobecného humanoidního robota na světě“ – Robot by měl měřit 168 cm a vážit 60 kg – průměrné hodnoty běžné populace. Bude schopen zvednout až 20 kg „nákladu“, chodit rychlostí kolem 1,2 m/s a fungovat zhruba pět hodin na jedno nabití. Jako dvounohý humanoid bude schopen vylézt po schodech, normálně se pohybovat a obecně fungovat ve většině prostředí, v nichž lidé běžně působí. Díky mechanickým rukou, jež úzce napodobují ruce lidské, a komplexní integrované technologii by robot měl být schopen používat nástroje a vykonávat různé práce, které jinak spadají do našeho pole působnosti.
Video ukázka:
Adcock zahájil rychlý a rázný postup
Adcock se k tomuto projektu přistupuje s typickou rychlostí a agresivitou. Když Archer spustil, najal spoustu talentů od jiných předních eVTOL společností a dosáhl velmi rychlého pokroku, jak technicky, tak v oblasti fundraisingu. Podle AAM Reality Indexu je Archer nyní třetí nejlépe financovanou eVTOL společností na světě a pravděpodobně bude mít letadla v provozu v roce 2025, zhruba ve stejnou dobu jako Joby Aviation (další letecká společnost). Zajímavostí je, že zatímco Joby byl založen v roce 2009, Archer Aviation byla založena roku 2018 a na veřejné povědomí vzešla roku 2020.
Adcock se podle všeho rozhodl stejný rychlý a rázný postup aplikovat i na společnost Figure; podle rozhovoru s IEEE Spectrum měla společnost na začátku března na palubě více než 40 inženýrů, s klíčovými talenty z Florida Institute for Human and Machine Cognition, Boston Dynamics, Tesla, Waymo a Google X. Spolu se 100 milionovou dolarovou investicí je zřejmé, že společnost svou vizi, vytvořit velmi schopného humanoidního robota, myslí vážně.
OpenAI – návrat k humanoidní robotice
OpenAI, významný hráč v oblasti umělé inteligence, naznačil nedávno obnovený zájem o humanoidní roboty. Společnost se zaměřuje na vytvoření „umělé obecné inteligence“ (AGI) – stroje, který by byl schopen vykonávat téměř jakýkoli úkol stejně dobře, nebo dokonce lépe než člověk. OpenAI věří, že prostřednictvím svého jazykového modelu GPT si cestu ke svému cíli znatelně usnadní – aby ale do svého cíle mohla dojít, bude muset svou inteligenci umístit do fyzické formy, a to je ta těžší část.
OpenAI mělo v minulosti vlastní oddělení robotiky, a dokonce vyvinulo humanoidní ruku schopnou jemné manipulace a senzoriky. Tato ruka využívala neuronové sítě a posilovací učení k řešení Rubikovy kostky jednou rukou.
Video ukázka:
Nové investice a znovuobjevení robotiky
Nicméně v roce 2021 OpenAI svůj robotický tým zrušila a začala se soustředit na oblasti, v nichž dosahovala nejrychlejšího pokroku – generativní AI a velké jazykové modely, jako je GPT. Podle spoluzakladatele Wojciecha Zaremby je klíčovým rozdílem mezi těmito oblastmi dostupnost dat a výpočetní výkon. Umělou inteligencí pohánění roboty se ukázali schopní učit se fyzickým úkolům, a to mimořádně dobře, existuje ale mnohem více textových tréninkových dat než videodat, které jsou jinak relevantní pro trénování neuronálních sítí pro robota. Kromě toho se s textem dá jednodušeji pracovat a je tím pádem vhodnější (z hlediska rychlosti) pro neuronální sítě. To je nejspíše i jeden z důvodů, proč se OpenAI rozhodla investovat do sektoru generativní AI, a jak můžeme v současnosti vidět, její rozhodnutí nese ovoce. Ovoce v podobě nejrychleji rostoucí platformě v historii internetu s jazykovým modelem GPT.
Nicméně prostřednictvím investice do norské společnosti 1X, dříve známé jako Halodi Robotics, se zdá, že OpenAI je připraveno vrátit se k robotickému odvětví. Detailů v aktuální chvíli nemáme mnoho; 1X oznámilo uzavření financování série A2 ve výši 23,5 milionu dolarů 23. března, vedené OpenAI Startup Fund. Jelikož OpenAI v současnosti disponuje nemalou nadměrnou finanční částkou, získanou z investic a svého modelu GPT, je pravděpodobné, že společnost bude část svých finančních prostředků investovat do společnosti 1X.
Video
Projekt Neo
Společnost Halodi dosáhla určitého pokroku se svým robotem Eve, humanoidem na kolečkové platformě, jehož verzi lze vidět na přiloženém videu. Nicméně, robot na kolečkách má své omezení v počtu lidských úkonů, které může vykonávat. Proto se společnost nyní zaměřuje na dvounohého robota pod názvem Neo, jehož primárním účelem t „zkoumat a posouvat hranice umělé inteligence v oblasti robotiky.“
Neo má několik podobností s designem Figure, včetně použití elektrických pohonů namísto hydrauliky, obličeje zobrazeného na obrazovce a humanoidních rukou. Společnost zatím k tomuto projektu nesdělila prozatím příliš mnoho informací, ale slova „léto 2023“ naznačují, že se s tímto robotem budeme moci seznámit již brzy.
Zdroj obrázku: https://assets.newatlas.com/dims4/default/23227a9/2147483647/strip/true/crop/1107×811+0+0/resize/2880×2110!/quality/90/?url=http%3A%2F%2Fnewatlas-brightspot.s3.amazonaws.com%2F90%2F88%2F0e8fc8434f9a9dda5294896acd1a%2Fscreenshot-2023-04-11-at-2.14.39%20pm.png
Společnost OpenAI investovala do norské společnosti 1X Technologies, která v nadcházejících měsících uvede na trh svého robota Neo (vlevo). Společnost Figure mezitím v USA pracuje na humanoidním robotovi Figure 1 (vpravo). 1X technologies / Figure
Budoucnost robotiky
Bude proto velmi zajímavé sledovat, jaký přínos bude mít OpenAI pro tento projekt. Tato oblast by se mohla stát dalším technologickým zlatým dolem, poněvadž jak Tesla, tak Figure naznačují, kdo jako první vyvine univerzálního humanoidního robota schopného vykonávat širokou škálu úkolů, stane se hlavním aktérem v oku společnosti, a díky tomu získá i obrovský náskok před konkurencí.
Je samozřejmé, že všichni roboti nebudou stejní, nejspíše se budeme moci setkat s různými druhy prototypů pro sociální práce, starání se nemocné, vyrábění v manufakturách či pro zasahování v místech postiženými přírodními vlivy. Od jejich druhu a funkčnosti se pak samozřejmě bude odvíjet i cena.
Některé z prací, jež jsou význačné svou nepopularitou, a které musí být dnes vykonávány lidmi, by mohly být brzy převedeny na roboty, což by mohlo vést k výraznému zlepšení kvality života prolidskou společnost – to jen samozřejmě za předpokladu, že budeme schopni správně řešit otázky týkající se nárůstu nezaměstnanosti a dalších problémů, které v souladu s postupem robotiky vyvstanou.
Závěr
Všechny tyto nové iniciativy v oblasti humanoidní robotiky ukazují, že stojíme na prahu nové éry. Éry, kdy roboti nejen převezmou úkoly, které jsme dříve považovali za výsostně lidské, ale budou je vykonávat s větší efektivitou a při menších nákladech. Je to doba plná vzrušení pro ty, kteří sledují vývoj umělé inteligence a moderních technologií a zároveň se jedná o období, které přináší mnoho otázek a výzev týkajících se příchozích změn, a toho, jak se s nimi jako společnost vyrovnáme.