Ačkoli jsme mohli být svědky snahy společnosti OpenAI zavést regulace k nástrojům umělé inteligence, OpenAI se na své cestě napříč Evropou snažila i o pravý opak.
Sam Altman, CEO OpenAI, strávil poslední měsíc cestováním po světových metropolích, kde na vyprodaných přednáškách a v setkáních s hlavami států opakovaně hovořil a zdůrazňoval potřebu globální regulace AI. Za oponou ale společnost lobbovalo za to, aby byly významné prvky jednoho z velmi silných zákonů o AI– AI Act EU – oslabeny tak, aby regulační zátěž společnosti nezpůsobila větší potíže. Alespoň tak to vyplynulo z dokumentů o angažovanosti OpenAI s úředníky EU, které získal TIME od Evropské komise prostřednictvím žádosti o svobodu informací.
V několika případech navrhovalo OpenAI změny, které byly později provedeny v konečném znění zákona EU – který byl schválen Evropským parlamentem 14. června a nyní postoupí do finálního kola jednání, než bude co nejdříve v lednu finalizován.
Argumenty společnosti vůči zákonu
V roce 2022 OpenAI opakovaně argumentovalo před evropskými úředníky, že nadcházející AI Act by neměl považovat obecné AI systémy společnosti – včetně GPT-3.5, GPT-4 a generátoru obrázků Dall-E 2 – za „vysoko rizikové“ – kategorie, která by OpenAI podrobila přísným právním požadavkům, včetně důsledného dbání na transparentnost, sledovatelnost a inspekce.
Tento argument přivedl OpenAI na stejnou stranu jako Microsoft, který investoval do AI laboratoře 13 miliard dolarů, a Google, obě společnosti dříve lobbovaly u úředníků EU ve prospěch uvolnění regulační zátěže AI Act na velké poskytovatele umělé inteligence. Obě společnosti argumentovaly tím, že zátěž pro dodržení nejpřísnějších požadavků Actu by měla být na společnostech, které se výslovně rozhodnou aplikovat AI na případ vysokého rizika – nikoli na (často větších) společnostech, které staví obecné AI systémy.
Úspěšné lobbování OpenAI
Tyto lobistické snahy OpenAI v Evropě dosud nebyly hlášeny, ačkoli Altman nedávno začal více legislativu kritizovat. Altman v květnu uvedl pro reportéry v Londýně, že společnost by mohla pozastavit svou činnost v Evropě za předpokladu příliš příkrých regulací. Později Altman varování vzal zpět a řekl, že jeho společnost nemá v plánu z evropského trhu odejít a hodlá i nadále s EU spolupracovat.
Nicméně lobistické úsilí OpenAI se ukázalo jako úspěšné: konečný návrh zákona schválený zákonodárci EU neobsahoval formulace přítomné v dřívějších návrzích, které naznačovaly, že by obecné AI systémy měly být kategorizovány do třídy „vysoce rizikových“. Místo toho schválený zákon nyní požaduje, aby poskytovatelé takzvaných „základních modelů“, tedy výkonných AI systémů trénovaných na velkém množství dat, splňovali menší počet požadavků, včetně prevence generování nelegálního obsahu, odhalování, zda byl systém trénován na autorských materiálech, a vyhodnocování rizik, které by technologie mohla nést.
OpenAI se obává tzv. „přeregulace“
OpenAI podpořilo pozdní zavedení „základních modelů“ jako samostatné kategorie v zákoně, řekl mluvčí společnosti TIME. V září 2022, tři měsíce před odesláním Bílé knihy, se tři členové personálu OpenAI poprvé setkali s úředníky Evropské komise v Bruselu. „OpenAI chtělo, aby Komise objasnila rizikový rámec a vědělo, jak mohou pomoci,“ uvádí oficiální záznam o schůzce vedený Komisí a získaný prostřednictvím žádosti o svobodu informací.
Zpráva, kterou úředníci odnesli z tohoto setkání, byla, že OpenAI – stejně jako ostatní velké technologické společnosti – se obává tzv. „přeregulace“, která by se mohla negativně podepsat na inovativním prostředí v oblasti umělé inteligence.
Společnost má v plánu hájit své zájmy, i kdyby to mělo znamenat odklon od veřejné rétoriky
OpenAI, které bylo založeno v roce 2015 jako nezisková organizace, se od té doby stala jedním z nejvlivnějších hráčů na poli AI. Jeho modely jazyka, jako je GPT-3 a GPT-4, jsou považovány za jedny z nejlepších modelů na světě a jejich využití můžeme vidět v mnoha pracovních oblastech, jako je programování, marketing, studium, administrativa apod. OpenAI se nezasadila jen o tyto generativní AI modely, ale přispěla rovněž i k vývoji řady dalších technologií, včetně systémů pro hraní videoher a řízení robotů.
Ale jak se OpenAI stává stále významnějším hráčem v oblasti AI, jeho postoj k regulaci se stává stále důležitějším. Podle dokumentů získaných od TIME, OpenAI je ochotno lobbovat za své zájmy – i kdyby to mělo znamenat odchýlení se od své veřejné rétoriky.
Jak se svět snaží vyrovnat se s rychlým rozvojem AI, role společností jako je OpenAI se stává stále více důležitější. Ať už se jedná o lobbování za změny v zákonech, nebo o vývoj nových technologií, OpenAI je v těchto sférách na přední linii, a jako taková může mít i značný vliv na politické kruhy. Dle dokumentů je společnost také ochotna pracovat za scénou a bojovat za své zájmy, aby zmírnila přísné regulace, které by jí mohli značně znepříjemnit její působení a zpomalit inovativní vývoj.