Technologická ředitelka Mira Murati je jmenována do dočasné funkce CEO společnosti OpenAI; Sam Altman opouští společnost. V současnosti stále probíhá proces hledání stálého nástupce.
Správní rada OpenAI, Inc., neziskové organizace 501(c)(3) sloužící jako hlavní řídící orgán pro všechny aktivity OpenAI, včera oznámila, že Sam Altman opustí pozici generálního ředitele (CEO), a spolu s tím i správní radu. Mira Murati, technologická ředitelka společnosti, se tak s okamžitou platností ujme role dočasné generální ředitelky.
Není od věci dodat, že oznámení celé věci proběhlo přes Google Meet – což v kuloárech vyvolalo určité pobavení.
Nedostatečná komunikace ze strany Sama Altmana
Mira, členka vedoucího týmu OpenAI již pět let, sehrála klíčovou roli v evoluci OpenAI na globálního lídra v oblasti umělé inteligence. S jejím unikátním souborem dovedností, porozuměním hodnotám, operacím a obchodní strategii společnosti, a vedením výzkumu, produktů a bezpečnostních funkcí je podle správní rady ideální kandidátkou pro tuto pozici. Správní rada věří, že díky její dlouhodobé přítomnosti a zapojení ve všech aspektech společnosti, včetně zkušeností v oblasti správy a politiky AI, zaručí hladký běh společnosti, zatímco bude probíhat hledání stálého generálního ředitele.
Odchod pana Altmana následuje po pečlivém přezkoumání správní radou, které dospělo k závěru, že Altman nekomunikoval dostatečně otevřeně, což bránilo radě v plnění jejích povinností. Rada tak ztratila důvěru v jeho schopnosti související s vedením OpenAI.
Obrázek 1 – Sam Altman na Kongrese USA
Nová vize
Ve vyjádření správní rady se uvádí: „OpenAI byla záměrně strukturována tak, aby podporovala naše poslání: zajistit, aby umělá obecná inteligence prospívala celému lidstvu. Správní rada zůstává plně oddána tomuto poslání. Jsme vděční Samovi za jeho mnohé příspěvky k založení a růstu OpenAI. Zároveň věříme, že nové vedení je nezbytné pro naše další kroky. Jako vedoucí výzkumu, produktů a bezpečnostních funkcí je Mira výjimečně kvalifikovaná k převzetí role dočasné generální ředitelky. Máme plnou důvěru v její schopnost vést OpenAI během tohoto přechodného období.“
Správní rada OpenAI se skládá z hlavního vědce OpenAI Ilyi Sutskevera, nezávislých ředitelů, včetně CEO Quory Adama D’Angela, technologické podnikatelky Tashy McCauley a Helen Toner z Georgetown Center for Security and Emerging Technology.
Odchod se netýká jen CEO společnosti
Součástí tohoto přechodu bude také odchod Grega Brockmana z pozice předsedy správní rady, přičemž zůstane v současné pozici ve společnosti a bude podřízen generálnímu řediteli.
OpenAI byla založena v roce 2015 jako nezisková organizace s hlavním posláním zajistit, aby umělá obecná inteligence prospívala celému lidstvu. V roce 2019 došlo k restrukturalizaci OpenAI, aby mohla společnost získávat kapitál v souladu s tímto posláním, přičemž zachovala misi, správu a dohled neziskové organizace. Většina správní rady je nezávislá a nezávislí ředitelé nevlastní akcie v OpenAI. Přestože společnost zažila dramatický růst, základním úkolem správní rady zůstává podpora poslání OpenAI a zachování principů její charty.
Obrázek 2 – DALL-E 3: Vedení v pozici CEO přebírá Mira Murati
Potenciální vysvětlení odchodu
Odchod Sama Altmana mi osobně připadá znepokojivý a doufám, že se brzy dočkáme pádného vysvětlení. A pádné by rozhodně mělo být; Sam Altman prezentoval společnost a její služby v dobrém světle, snažil se být empatický vůči těm, kdo o AI měli pochyby, a neváhal zdůraznit i důležitost bezpečnosti umělé inteligence a jaká negativa by se s ní mohla pojít, v případě, kdyby se nechala růst jak dříví v lese. Altman se díky tomu stal prakticky ikonou a symbolem společnosti OpenAI a umělé inteligence jako takové, poněvadž to byl on, kdo stál za jejím založením, vedením, obhajobou a představením prvního veřejně přístupného modelu GPT-3 na konci listopadu minulého roku. Důvodů pro jeho výpověď může být více, jedním z nich je právě výše uvedený Altmanův důraz na potenciální negativa, která by se s AI mohla pojít – to mi ale přijde nepravděpodobné, poněvadž Altman vždy své hlediska prosazoval veskrze v pozitivním duchu, ke kterým přikládal varování.
Druhé vysvětlení, a podle mě již pravděpodobnější, spočívá ve financích – ostatně to je to, na co velké korporace ve velkém hledí. Jestliže Altman zamlčel nebo zastínil jisté finanční aspekty, jako jsou výdaje nebo náklady, mohl se tím dostat do problémů v souvislosti s Microsoftem, který s jeho majoritní investicí 10 miliard dolarů má v zasedací radě významné postavení. Finanční prostředky tak mohly odtékat mnohem rychleji, než se Microsoftu líbilo, případně Altman vyžadoval další peníze. Mohlo se ale také jednat o problém se zabezpečením tajných dat korporací, které využívají ChatGPT Enterprise. Ať už je tomu, jak chce, myslím si, že si jako veřejnost zasloužíme pádné vysvětlení. Vždyť rozhodnutí, jako jsou tato, se poté v konečném důsledku dotýkají i nás.
Sam Altman se po dvou nenaplněných ultimátech do OpenAI nevrátí
Žhavé téma Samovo Altmanovo odchodu pokračuje. Altman, nyní již bývalý CEO společnosti OpenAI, byl náhle propuštěn správní radou OpenAI v pátek 17. listopadu. Jak to ale, tak vypadá, tímto rozhodnutím se jeden z největších startu-upů v technologickém sektoru dostal do krize.
Reakce ze strany uživatelů, fanoušků a investorů byly obrovské (ve prospěch Altmana). Vedení OpenAI si tuto skutečnosti očividně uvědomilo, a tak nyní, podle několika zdrojů, jedná se Samem Altmanem o jeho návratu na post CEO. Jeden z nich uvedl, že Altman, kterého vedení náhle propustilo v pátek 17. listopadu bez předchozího varování, má k návratu smíšené pocity a požaduje podstatné změny v řízení firmy. K těm ale nekonec nejspíše nedojde.
Založení nové společnosti?
Diskuse Altmana s vedením firmy pouhý den po jeho odvolání naznačují, že OpenAI se bez něj ocitla v situaci volného pádu. Několik hodin po jeho odchodu rezignoval Greg Brockman, prezident OpenAI a bývalý předseda představenstva, a oba nyní s přáteli a investory jednají o založení nové společnosti. V pátek také odstoupila řada vedoucích výzkumníků, a podle zdrojů blízkých OpenAI se plánují další odchody.
Obrázek 1 – Sam Altman
Sam Altman se zřejmě již nevrátí
V sobotu 18. listopadu představenstvo nestihlo dodržet lhůtu stanovenou na 17:00 newyorského času Altmanovým týmem, aby odstoupili a znovu ho jmenovali spolu se spoluzakladatelem Gregem Brockmanem. Po uplynutí lhůty začali zaměstnanci OpenAI hromadně vyjadřovat podporu Altmanovi na sociálních sítích.
Altman se v neděli vrátil do kanceláří OpenAI s tím, že je „poprvé a naposledy“ kdy nosí návštěvnickou jmenovku, naznačující, že buď se vrátí jako CEO, nebo už do budovy znovu nevkročí. Další lhůta na dosažení dohody, stanovená na neděli 17:00, byla také promeškána. Jednou z podmínek návratu by byla i velká změna ve správní radě OpenAI.
first and last time i ever wear one of these pic.twitter.com/u3iKwyWj0a
— Sam Altman (@sama) November 19, 2023
Jelikož Altman spolu s Brockmanem a ostatními výzkumníky se do společnosti již s největší pravděpodobností nenavrátí, společnost se dostává do velkého ohrožení. Altmanův tým nyní může založit novou konkurenceschopnou společnost, což by neměl být žádný problém. Spolu s významným počtem předních výzkumníků s potřebným know-how, nemalými investicemi od investorů, s nimiž Altmanův tým může počítat, a Samovo Altmanovo charismatickým prezentováním, má společnost všechny prostředky potřebné pro dobrý start.
Změna v pozici CEO OpenAI (již po třetí)
A zatímco se Sam Altman rozmýšlí nad svou budoucí cestou, vedení neziskového představenstva společnosti OpenAI se rozhodlo pro jiný směr. Podle informací z dobře informovaného zdroje byl na pozici dočasného generálního ředitele jmenován bývalý CEO a spoluzakladatel Twitch Emmett Shear. Shear převezme řízení od Miry Murati, která byla veřejně s Altmanem spojována.
Pokud jste sledovali současné dění, jedná se o třetí změnu CEO během tří dnů.
Jmenování Sheara přichází po tom, co čtyřčlenné představenstvo OpenAI odmítlo odstoupit a umožnit návrat Altmana, jak uvádějí několik zdrojů. Tuto informaci jako první přinesl The Information, který také informoval, že zaměstnancům bylo v neděli sděleno, že odstranění Altmana je „jedinou cestou“ k dosažení mise společnosti o „široce prospěšné“ umělé obecné inteligenci (AGI).
Microsoft se o propuštění dozvěděl minutu před zveřejněním
V předešlém článku, kde jsem o situaci informoval, jsem nastínil teorii, že za tím vším může stát Microsoft, který se svou velkou investovanou částkou, mohl vyvinout určitý tlak na vypovězení Sama Altmana. Pravděpodobným důvodem mohlo být zamlčování některých finančních nákladů.
Teorie však byla ihned vyvrácena, když Microsoft krátce po Altmanově odchodu oznámil, že se o situaci dozvěděl minutu před zveřejněním zprávy na OpenAI blogu. Investoři OpenAI tak nebyli předem informováni a ani se nemohli vyjádřit k rozhodnutí vedení odstranit Altmana z pozice CEO. Jako tvář společnosti a nejviditelnější hlas v oblasti AI jeho odstranění vrhá stín nejistoty na budoucnost OpenAI v době, kdy její konkurenti usilují o dohnání jejího bezprecedentního vzestupu skrze ChatGPT.
Současné vedení OpenAI tvoří hlavní vědec Ilya Sutskever, CEO Quory Adam D’Angelo, bývalá CEO GeoSim Systems Tasha McCauley a Helen Toner, ředitelka strategie v Centru pro bezpečnost a rozvíjející se technologie na Georgetownské univerzitě. Na rozdíl od tradičních společností není jejich úkolem maximalizovat hodnotu pro akcionáře, a žádný z nich nevlastní podíly v OpenAI. Jejich hlavním posláním je zajistit vytvoření „široce prospěšné“ umělé obecné inteligence neboli AGI.
Obrázek 2 – Greg Brockman
Tenká hrana mezi komercí a bezpečností
Sutskever, který je také spoluzakladatelem OpenAI a vede jeho výzkumný tým, byl klíčovou postavou v Altmanově odvolání, podle několika zdrojů. Jeho role v této „převratné“ akci naznačuje mocenský boj mezi výzkumnou a produktovou částí společnosti. Tohoto názoru je zastánce i Jeremy Howard, australský vědec, podnikatel a edukátor, který situaci popisuje ve svém vlákně na platformě X (bývalém Twitteru). Podle Howarda je hlavním logickým důvodem rozpor mezi komerční a bezpečnou stránkou OpenAI.
Zatímco Sutskever stojí spíše za bezpečným pomalejším vývojem, Sam Altman v čele s Brockmanem se snaží dostat AI k co nejvíce lidem, a veškeré nové funkce ihned vypustit do veřejného prostoru. Pohárek nejspíše přetekl poté, co Sam Altman představil novou možnost tvoření GPT asistentů a jejich sdílení v GPT store na konferenci DevDay. V tom bodě zřejmě pověstný pohárek trpělivosti přetekl a Ilya Sutskever v čele se třemi zbývajícími zástupci v radě vynesl verdikt o vypovězení Altmana a sesazení Brockmana. Tento verdikt se ale pro společnost nejspíše stane osudným.
Klíčové body
- Sam Altman dal vedení 2 lhůty, během nichž se správní rada mohla rozhodnout ho spolu s Bruckmanem vzít zpátky. S tím by se pojili i značné změny ve vedení, které by Altman nastolil.
- Ani jedna lhůta nebyla vyslyšena, a tak je odchod Altmana téměř definitivní.
- V následku této události Altman a bývalý prezident OpenAI Greg Brockman zvažují založení nové společnosti spolu s ostatními výzkumníky, kteří společnost opustili. Jako podporu mají na své straně i mnohé investory, kteří by založení financovali.
- Správní rada mezi tím již po třetí během tří dnů změnila pozici CEO – místo Miry Murati, se tak do vedení dostává Emmett Shear, bývalý CEO platformy Twitch.
- Microsoft, hlavní investor OpenAI, se o výpovědi dozvěděl minutu před zveřejnění zprávy veřejnosti, tím pádem za sesazení Altmana nenese odpovědnost.