Výkonný ředitel společnosti OpenAI a zákonodárci USA se shodli, že nástroje umělé inteligence musí být regulovány. Jak by to ale mělo vypadat, zatím není jasné.
V úterý 16. května Sam Altman, šéf sanfranciského startupu OpenAI, vypovídal před členy senátního podvýboru USA a do značné míry se s nimi dokonce i shodnul – konkrétně v názoru, že je třeba regulovat stále výkonnější technologie umělé inteligence, které vznikají právě v jeho společnosti a dalších technologických firmách, jako jsou Google a Microsoft.
Ve svém prvním svědectví před Kongresem Altman doslova požádal zákonodárce o regulaci umělé inteligence. Slyšení zdůraznilo hluboké znepokojení, které technologové a vláda pociťují v souvislosti s potenciálními hrozbami způsobenými umělou inteligencí.
„Myslím, že pokud s těmito technologiemi šlápneme vedle, může se to dost zvrtnout. A je třeba o této možnosti diskutovat. Chceme spolupracovat s vládou, aby k ničemu takovému nedošlo.“
Sam Altman, výkonný ředitel společnosti OpenAI
Správné načasování je ze všeho nejdůležitější
Sam Altman vystoupil před zástupci americké vlády právě v době, kdy zájem o umělou inteligenci dosáhl astronomických rozměrů. Technologičtí giganti vkládají úsilí a miliardy dolarů do této podle nich transformační technologie, a to i navzdory rostoucím obavám z role umělé inteligence v šíření dezinformací, ničení pracovních míst a z toho, že se jednoho dne vyrovná lidské inteligenci.
Technologie AI se samozřejmě dostaly do centra pozornosti prakticky všech světových vlád, včetně Washingtonu. Prezident Biden tento měsíc na setkání se skupinou šéfů společností zabývajících se umělou inteligencí řekl, že „to, co děláte, má obrovský potenciál a nese s sebou obrovské nebezpečí“.
K Altmanovi se na slyšení připojili Christina Montgomeryová, vedoucí oddělení ochrany soukromí a důvěry společnosti IBM, a Gary Marcus, známý americký profesor a častý kritik technologie umělé inteligence.
Sam Altman řekl, že technologie jeho společnosti může podle jeho názoru opravdu zničit některá pracovní místa, ale také vytvořit nová, a že bude důležité, aby americká vláda zjistila, jak s těmito změnami pracovat. V návaznosti na myšlenku, kterou navrhl dr. Marcus, navrhl vytvoření agentury, která by vydávala licence pro vývoj rozsáhlých modelů AI v USA bezpečnostní předpisy a testy, kterými budou muset nové modely umělé inteligence projít, než budou uvolněny pro veřejnost.
„Jsme přesvědčeni, že přínosy nástrojů, které jsme v OpenAI dosud nasadili, výrazně převažují nad riziky, ale zajištění bezpečnosti pro všechny strany je pro naši práci samozřejmě zásadní.“ zdůraznil Altman.
Regulace v USA a ve světě
Spojené státy v oblasti regulace soukromí, projevu a ochrany zaostávají. Zaostávají také v oblasti regulace umělé inteligence. Zákonodárci v Evropské unii se chystají zavést pravidla pro tuto technologii ještě letos. A Čína vytvořila zákony o umělé inteligenci, které jsou v souladu s jejími zákony o cenzuře.
Senátor Richard Blumenthal, demokrat z Connecticutu a předseda senátního panelu, uvedl, že slyšení bylo prvním z řady slyšení, jejichž cílem bylo zjistit více o potenciálních přínosech a hrozbách AI, aby bylo možné pro ni nakonec úspěšně napsat určitá pravidla.
Připustil také, že Kongres v minulosti nedokázal držet krok se zaváděním nových technologií. „Naším cílem je tyto nové technologie demystifikovat a vést k odpovědnosti, abychom se vyhnuli některým chybám z minulosti.“ řekl Blumenthal.
Členové Senátu USA navrhli zřízení nezávislé agentury, která by dohlížela na umělou inteligenci; pravidla, která by donutila společnosti zveřejnit, jak jejich modely fungují, a soubory dat, které používají; a antimonopolní pravidla, která by zabránila společnostem jako Microsoft a Google monopolizovat vznikající trh.