Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang říká, že programátorem může být prakticky kdokoli, protože generativní umělá inteligence bude rozumět různým formám vstupů, včetně řeči.
Generální ředitel společnosti Nvidia Jensen Huang, který nedávno zveřejnil vynikající výsledky hospodaření a následně zvýšil hodnotu akcií, předpovídá, že svět vstupuje do nové počítačové éry.
Doslova je toho názoru, že programátorem se od nynějška může stát kdokoli – stačí, když promluví k počítači, a požadované funkce se objeví během několika minut. To je samozřejmě značně zjednodušená rovnice – poukazuje ale na budoucí vývoj.
Programátoři už nebudou muset psát řádky kódu, aby se pak kvůli chybějícímu středníku zobrazilo obávané chybové hlášení.
Jak se to provede? Pomocí generativní umělé inteligence, řekl Huang během svého pondělního projevu na fóru Computex na Tchaj-wanu.
Na své první veřejné keynote od pandemie Huang představil novou platformu pro superpočítače umělé inteligence nazvanou DGX GH200, která je zaměřena na vytváření generativních modelů umělé inteligence.
Generativní AI je typ technologie umělé inteligence, která dokáže vytvářet různé typy obsahu, včetně textu, obrazu, zvuku a syntetických dat.
„Tomuto počítači je docela jedno, jak ho naprogramujete, bude se snažit pochopit, co máte na mysli, protože má neuvěřitelně velkou schopnost jazykového modelu. A tak je programovací bariéra neuvěřitelně nízká.“ zdůraznil Huang. „Uzavřeli jsme digitální propast. Každý je programátor. Nyní stačí počítači něco říci.“
Společnost Nvidia tímto tvrdí, že generativní umělá inteligence je nejdůležitější výpočetní platformou naší generace, protože jednotlivci i společnosti se budou stále více snažit vytvářet nové aplikace a využívat při tom právě generativní umělou inteligenci.
„V každé počítačové éře jste najednou mohli dělat různé věci, které dříve nebyly možné.“
Jensen Huang, CEO, společnosti NVIDIA
Například kreativci budou moci vytvářet obrázky pomocí jednoduchého textového pokynu, zatímco programátoři mohou urychlit vývoj aplikací a ladění, uvedla společnost. Dokonce i architekti mohou vytvářet 3D modely z 2D půdorysů.
CEO Nvidie dále vysvětlil, že tato počítačová éra je speciální hned v několika různých ohledech.
Zdůraznil. že generativní umělá inteligence je schopna porozumět i jiným informacím než jen textu a číslům.
Na rozdíl od tradičních modelů vývoje počítačových aplikací, které vyžadují nové aplikace a nový hardware, aby se přizpůsobily pokroku, jako je AI, Huang uvedl, že generativní A.I. bude schopna nejen ovlivnit nové aplikace, ale také vylepšit ty staré.
„Každá existující aplikace bude díky AI rázem lepší….. Může pomoci i u starých aplikací. A bude mít samozřejmě i bezpočet nových využití. Rychlost pokroku, který je možný, protože AI je tak snadno použitelná, je důvodem, proč tak rychle roste a vyvíjí se.“