„Lidé jsou trochu nudní. To by mohl být brzy problém.“ To je osobní předpověď – o tom, že umělá inteligence (AI) nahradí lidi v mnoha rolích – od jednoho z nejdůležitějších lidí, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli.
Emad Mostaque je britský zakladatel technologické firmy Stability AI. Ten zpopularizoval nástroj Stable Diffusion, který využívá umělou inteligenci k vytváření obrázků z jednoduchých textových instrukcí na základě analýzy obrázků nalezených na internetu.
AI umožňuje počítači myslet nebo jednat více jako člověk. Zahrnuje tzv. strojové učení, kdy se počítače mohou naučit, co mají dělat, aniž by jim člověk sedící u klávesnice dával přesné pokyny a vyťukával příkazy. Minulý měsíc se objevilo dramatické varování 1 000 odborníků, aby se její vývoj pozastavil, varovali před možnými riziky a uvedli, že závod ve vývoji systémů umělé inteligence se vymkl kontrole.
V aktuálním rozhovoru s britskou mediální platformou BBC se zakladatel technologické společnosti Mostaque ptá, co se stane, pokud budeme mít k dispozici nástroje schopnější než my, kteří budou procházet internetem… a dosáhnou opravdu vysoké úrovně automatizace?
Nejhoršm scénářem podle něj je možnost, že AI v podstatě ovládne lidstvo
To zní děsivě, ale není sám, kdo upozorňuje na riziko, že pokud vytvoříme počítače chytřejší než my sami, nemůžeme si být prostě jisti, co bude následovat.
Mostaque se domnívá, že vlády by mohly být brzy šokovány k přijetí opatření událostí, díky níž by se toto riziko stalo náhle reálným. Poukazuje na okamžik, kdy se Tom Hanks nakazil Covid-19 a miliony lidí zpozorněly.
Až takový okamžik nastane, vlády dojdou k závěru, že budeme hned potřebovat zbrusu novou politiku. K nárůstu obav došlo například poté, co byla vytvořena republikánská útočná reklama na Jo Bidenovou pomocí falešných počítačem generovaných obrázků.
Když dojde k ohrožení informací, kterým mohou voliči důvěřovat, je to něco, na co musí vlády reagovat, říká Mostaque.
Některá pracovní místa bezpochyby zaniknou, banka Goldman Sachs naznačila, že by se v důsledku rozvoje technologií mohlo ztratit nebo snížit počet pracovních míst na téměř nepochopitelných 300 milionů.
Ačkoli nikdo nechce být nahrazen robotem, Mostaque doufá, že by mohla vzniknout lepší pracovní místa, protože „nárůst produktivity se vyrovná“ a lidé se budou moci soustředit na věci, které nás dělají lidmi, a zbytek přenechat strojům. Souhlasí s bývalým hlavním vědeckým poradcem Velké Británie sirem Patrickem Vallancem, že rozvoj umělé inteligence a její dopady by se mohly ukázat ještě větší než průmyslová revoluce.
Mostaque – tak trochu jiný vývojář
Mostaque je nenápadný matematik, zakladatel společnosti, kterou založil teprve v roce 2020 a která již byla oceněna na 1 miliardu dolarů a s přílivem dalších peněz, včetně těch od hollywoodské hvězdy Ashtona Kutchera, bude mít pravděpodobně brzy hodnotu mnohem vyšší. Podle některých spekulací se hodnota odhaduje až na 4 miliardy dolarů.
Na rozdíl od některých svých konkurentů je pevně rozhodnut, že jeho technologie zůstane open source – jinými slovy, kdokoli se může podívat na kód, sdílet ho a používat. Právě to by podle něj mělo veřejnosti poskytnout určitou důvěru v to, co se děje.