Americký trh práce zažívá v posledním roce poměrně silné turbulence. Každý tak pochopitelně chce zvýšit své šance na získání lepší pozice, nebo přinejmenším udržení té stávající. Podle odborníků na lidské zdroje představuje nejnovější trend v pracovní kvalifikaci to, jak dobře uchazeči o pracovní místa umí pracovat s chatbotem ChatGPT.
Podle nedávného průzkumu webu Resume Builder je ChatGPT nejžádanější pracovní dovedností, kterou firmy dnes hledají.
Od svého veřejného představení na konci roku 2022 si ChatGPT rychle osvojily společnosti jako Microsoft a Slack, které chatbota začleňují do svých produktů nebo ho využívají k efektivnější práci.
Při posuzování kandidátů na zaměstnání 90 % vedoucích pracovníků amerických firem uvádí, že mít zkušenosti s ChatGPT je pro uchazeče o zaměstnání výraznou výhodou, jak uvedl průzkum Resume Builderu provedený mezi tisícovkou amerických zaměstnavatelů.
Téměř polovina (49 %) oslovených firem přitom již ChatGPT využívá, a to především pro psaní kódu, vytváření obsahu, přípravu záznamů z meetingů nebo přepisování interních dokumentů či pomoc se zákaznickou podporou.
Andrew Higashi, generální ředitel společnosti ChangeEngine, která se zabývá vývojem softwaru v San Francisku je toho názoru, že ovládání nástroje ChatGPT se nijak výrazně neliší od dalších žádaných technických dovedností, jako je jednoduché kódování nebo používání aplikace Microsoft Excel.
„Uchazeči o zaměstnání, kteří znají nejnovější technologické nástroje, včetně ChatGPT, a umí je používat, budou mít na trhu práce vždy konkurenční výhodu.“
Andrew Higashi, CEO ChangeEngine
Dodává ještě, že s tím, jak se umělá inteligence stále více začleňuje do různých odvětví, včetně maloobchodu a marketingu, budou dovednosti v této oblasti pro uchazeče o zaměstnání stále důležitější a důležitější.
Která odvětví už dnes najímají pracovníky se zkušenostmi s ChatGPT?
Zmínky o ChatGPT se rychle dostávají do pracovních nabídek. Na americkém portálu ZipRecruiter se ve stovkách popisů volných pozic objevuje právě jméno tohoto nástroje. Asi polovina z nich se pak týká technických inženýrských pozic v oblasti umělé inteligence, zatímco ta druhá se zaměřuje na marketing, copywriting a správu sociálních médií. To vyplývá z průzkumu další americkém společnosti z HR sektoru, ZipRecruiter.
Vzestup generativních nástrojů umělé inteligence vyvolal rovněž zvýšenou poptávku po pohotových inženýrech, kteří testují nové prompty a vytvářejí uživatelské příručky, aby zlepšili odpovědi chatbotů. Některé z těchto pracovních pozic, které nevyžadují inženýrské nebo programátorské vzdělání, mohou nabízet mzdu až do výše 335 000 dolarů ročně. Aktuální průměrná mzda v USA se přitom pohybuje okolo 74 000 USD za rok.
Podle popisu pracovních pozic na portálu ZipRecruiter hledají personalisté konkrétně uchazeče, kteří jsou ochotni „učit se a přizpůsobovat se novým technologiím, jako je ChatGPT“, a „jako první experimentovat a učit se rozumět novým způsobů, oslovování komunit pomocí aplikací, jako jsou TikTok, Web3 a ChatGPT.“
Ačkoli se ChatGPT zatím v nabídkách pracovních míst v oblasti financí na ZipRecruiteru neobjevil, Siegel poznamenává, že to je pravděpodobně otázka už velmi blízké budoucnosti.
Pokud jde o další odvětví v USA, Higashi předpokládá, že chatbot bude nejužitečnější pro lidi v prodejních a také právnických profesích. V oblasti prodeje může bot generovat text, který simuluje konverzaci se zákazníkem, a upravovat skripty hovorů a e-mailové odpovědi, zatímco v oblasti práva může provádět rešerše pro případy a také automatizovat smlouvy a formuláře.
Čeká nás podobný vývoj i u nás v České republice? Osobně to předpokládáme – i když ve společnosti obecně panuje mantra, že do srdce Evropy se všechny trendy dostanou až s velkým zpožděním, tento případ by mohl být světlou výjimkou potvrzující pravidlo. Alespoň základní povědomí o ChatGPT se totiž raketovým tempem rozšiřuje i v tuzemsku.