Podle nového průzkumu, který zjišťuje poptávku na americkém trhu práce po znalostech rychle se vyvíjejících komunikačních nástrojů ze světa umělé inteligence, chce devět z deseti firem pracovníky s praktickými zkušenostmi s ChatGPT. Co z toho vyplývá pro nás jako lidskou společnost?
Internetový portál ResumeBuilder.com, jenž se zabývá americkým trhem práce a tematikou hledání zaměstnání obecně, provedl v první polovině tohoto měsíce průzkum zaměřený na to, jak nové technologie a AI mění nároky na uchazeče o zaměstnání. Dotazník mezi 1 187 vedoucími pracovníky ukázal, že 91 % firem nyní hledá pracovníky, kteří umějí ovládat ChatGPT.
ChatGPT, generativní chatbot s umělou inteligencí, který byl spuštěn v listopadu, má samozřejmě potenciál změnit prakticky jakékoli pracoviště, stejně jako školní výuku – a prakticky všechna ostatní místa, kde lidé vedou písemnou komunikaci.
„Zajímavé na tom je, že se tato revoluční technologie světu zpřístupnila teprve před pěti měsíci.“ řekla Stacie Hallerová, hlavní kariérní poradkyně ve společnosti ResumeBuilder. „Najednou tady máme úplně novou kategorii pracovních míst, a za některá z nich se ročně platí i 200 000 dolarů.“
Pracovní pozice budoucnosti – prompt engineer
Korporátní Amerika už má pro specialistu na ChatGPT ostatně i svůj vlastní název: promptový inženýr (prompt engineer).
Ještě před rokem by byl takový titul zcela neznámou záležitostí – a nyní se pomalu stává nedílnou součástí budoucí (nejen) americké ekonomiky. Nejedná se přitom o banalitu – pokud člověk chce využít možnosti chytrých chatbotů opravdu naplno – musí se naučit, jak je efektivně ovládat.
„K získání opravdu užitečných odpovědí je zapotřebí typických dovedností.“ potvrzuje Hatim Rahman, odborný asistent managementu a organizací na Kellogg School of Management na Northwestern University.
„Můžete tento model umělé inteligence vyzvat, aby odpověděl specifickým způsobem. Můžete třeba napsat: ,Předstírej, že jsi zákazník. Jak bys reagoval na tento popis produktu?‘. Takové příkazy přitom vyžadují určitý druh porozumění tomu, jak z ChatGPT získat užitečné informace.“
Nástupní platy promptových inženýrů přitom mohou přesáhnout až 200 000 dolarů ročně (asi 4,3 milionu korun), a specialista na chatboty může získat uplatnění v několika odděleních. „Budou pomáhat personálnímu oddělení dělat popisy pracovních míst. Budou pomáhat marketingu psát reklamní textace. Nebo pomáhat IT oddělení psát nové řádky kódu.“ řekla Hallerová. „Proto jsou platy v této oblasti tak vysoké.“
Počítačoví vědci dnes předpovídají, že chatboti s umělou inteligencí GPT by mohli ve velké míře převzít takové úkoly, jako je vyplňování firemní korespondence a e-mailů, vypracovávání obchodních plánů nebo odborných esejí, psaní kódu, odpovídání na dotazy zákazníků či dokonce tvorba uměleckého textu.
Vedoucí pracovníci firem, kteří odpovídali na průzkum serveru ResumeBuilder, uvedli, že mají zájem o zaměstnávání pracovníků s kvalifikací ve světě AI v celé organizaci. Z nich 58 % uvedlo, že chtějí softwarové inženýry znalé práce s ChatGPT. Zhruba třetina uvedla, že chce lidi se znalostmi chatbotů v oblasti zákaznického servisu, marketingu nebo vztahů se zákazníky. Další společnosti uvedly, že hledají pracovníky se znalostí GPT v oblasti zadávání dat, prodeje a financí.
Společnosti už dnes hledají zkušenosti s ChatGPT na vyšších i nižších stupních řízení, od kancelářských kójí až po vedoucí pracovníky. Větší firmy mohou třeba hledat zaměstnance, kteří dokážou vytvořit vlastní AI model pro vyřešení určitého problému, který je specifický pro daný sektor a společnosti.
Ukradne vám AI práci? Spíše změní její podobu
Mezi společnostmi, které hledají promptové inženýry, jich 75 % uvedlo, že taková inovativní pracovní místa pravděpodobně zapříčiní zrušení jiných pracovních míst. Lidé ale samozřejmě budou stále potřeba – jen budou pracovat jinak. A proto bude časem kritické, aby se lidé ze všech sektorů snažili osvojit si znalosti alespoň se základními AI nástroji.
„Když se podíváte do historie, každá nová technologie otřese podobou pracovního trhu.“ dodala ještě Hallerová. Jako příklad uvedl vynález faxu, který v 80. a 90. letech 20. století umožnil rychlý přenos dokumentů po telefonních linkách.
„Stejně jako na fax byste se ani na chatbota neměli dívat jako na vynález, který vás nahradí úplně ve všem, co děláte. V nejlepším případě spíše zvýší vaši produktivitu při získávání informací.“
Stacie Hallerová, hlavní kariérní poradkyně ve společnosti ResumeBuilder
Promptové inženýři nicméně nutně nepotřebují oficiální vzdělání v oblasti informatiky. Nedávný článek v americkém časopise Time definoval profil takového specialisty na práci s chatboty. Vypadal takto:
Úkolem chatbotového specialisty je vymyslet správné prompty, tak aby získal nejlepší možnou odpověď. To je dovednost, která vyžaduje kritické myšlení, umění zacházet se slovy a především růstové nastavení mysli. Musíte být ochotní se učit. A to navíc za pochodu. Nástroje ze světa AI se vyvíjí tak rychle, že to, co platilo před měsícem, může být dnes docela jinak.
Mnozí vedoucí představitelé firem tak již nyní považují znalost umělé inteligence za potenciální konkurenční výhodu, kterou by uchazeči o zaměstnání měli přijmout, pokud nechtějí zůstat pozadu.
„Každá firma, která chce být špičková, musí začlenit špičkové technologie.“ uzavírá Hallerová.