V americké vládě aktuálně rostou obavy z možného využití umělé inteligence k páchání trestné činnosti a šíření nepravd a dezinformací. Administrativa USA tak uvažuje o zavedení případné regulace.
Bidenova administrativa začala v posledním týdnu zkoumat, zda je třeba zavést kontrolu nástrojů umělé inteligence, jako je ChatGPT a uvažovat o případné regulaci tohoto odvětví. Děje se tak vzhledem k rostoucím obavám, že by tyto technologie mohla být využívána k diskriminaci nebo šíření škodlivých informací.
Jako první krok k případné regulaci americké ministerstvo obchodu v úterý zveřejnilo oficiální žádost o vyjádření k tzv. opatřením odpovědnosti, včetně toho, zda by potenciálně rizikové nové modely umělé inteligence měly před zveřejněním projít certifikačním procesem.
Rozmach nástroje ChatGPT ohromil nejednoho amerického politika. Chatbot z dílny společnosti OpenAI údajně přesáhl hranici 100 milionů uživatelů rychleji než jakákoli předchozí uživatelská platforma v historii. To se samozřejmě neobešlo bez pozornosti médií – a regulační orgány po celém světě nyní musí zvažovat potenciální důsledky rozšíření tohoto fenoménu ve společnosti.
Největší čínský internetový regulátor například v úterý navrhl přísné kontrolní mechanismy, které by v případě jejich přijetí zavazovaly čínské společnosti zabývající se umělou inteligencí k tomu, aby zajistily, že jejich služby nebudou vytvářet obsah, který by mohl narušit společenský řád nebo rozvracet státní moc. Úředníci Evropské unie mezitím zvažují nový zákon známý jako AI Act, který by dokonce přímo zakázal některé způsoby použití AI a na jiné uvalil právní omezení.
„Je úžasné vidět, co tyto nástroje dokážou dokonce i ve své ještě relativně počáteční fázi. Víme ale, že musíme zavést určité ochranné prvky, abychom se ujistili, že jsou používány zodpovědně.“
Alan Davidson, vedoucí amerického Národního úřadu pro telekomunikace a informatiku
Nyní bude tento úřad 60 dní sbírat podněty a připomínky, které budou následně použity k formulaci doporučení pro americké zákonodárce. Davidson ale ještě dodal, že jeho úřad má spíše poradenský charakter než aby se angažoval přímo ve vytváření potenciálního zákona či prosazování jeho dodržování.
Microsoft s plánem vlády na kontrolu AI souhlasí
Podle aktuálního dění se dá očekávat, že umělá inteligence bude v nejbližší době horkým tématem prakticky u všech světových vlád. A co na to samotné samotné společnosti, které se na vývoji inovativních technologií podílejí? Například Microsoft, který konkrétně jen do nástroje ChatGPT investoval již 10 miliard dolarů (asi 210 miliard korun), se vyjádřil pozitivně:
„Všichni bychom měli uvítat takový kroku tvůrců veřejné politiky, který podnítí celý průmysl ke zpětné vazbě. Následně budeme moci informovaně zvážit potenciální problémy a urychleně postupovat v dalším vývoji.“
z tiskového prohlášení společnosti Microsoft
Musk žádá o pozastavení vývoje pokročilejších nástrojů AI
Přední světoví podnikatelé v oblasti technologií včetně Elona Muska nedávno vyzvali k šestiměsíčnímu pozastavení vývoje výkonnějších systémů, než je GPT-4, poslední verze chatbota OpenAI, která byla vydána zhruba před měsícem. Varovali, že k rozvíjejícímu se závodu mezi OpenAI a konkurenty, jako je Google, dochází bez odpovídajícího řízení a plánování možných rizik.
Například Eric Schmidt, bývalý šéf Googlu, který předsedal komisi kongresu pro národně-bezpečnostní důsledky umělé inteligence, nicméně tvrdí, že politici by měli dbát spíše na to, aby neoslabili technologický náskok Spojených států, a zároveň podporovat vývoj a inovace – samozřejmě tak, aby pracovaly v souladu s demokratickými hodnotami.
Dnes už je prakticky jisté, že regulace v nějaké podobě na odvětví AI dopadne. Otázka je, nakolik bude přísná – a jak efektivně bude možné její dodržování vymáhat.