Je tomu tak dámy a pánové, konečně jsem se dočkali nově zpřístupněné aplikace ChatGPT i v ČR, kterou si můžete stáhnout do svého mobilního telefonu s Android operačním systémem skrze Play store. Je možné, že se někteří z Vás zarazí, proč je tato novinka tak důležitá, vždyť to bude to samé jako na webových stránkách – no skoro. Je zde ale jedna zásadní funkce, a tou je speech-to-text model.
Obrázek 1 – Midjourney
Speech-to-text modul
Speech-to-text modul je nástroj, který Vám umožňuje jednoduše hlasově zadat Váš příkaz, ten se následně konvertuje do textové podoby a ta je vložená ChatGPT. Pakliže máte obavy z toho, že hned po nahrání se odpověď automaticky odešle do konverzace, jste na omylu – zprávu si po převedení do jejího textového vypodobnění, můžete ještě zkontrolovat, případně upravit a až poté poslat. Otázka ale zní, je revize vůbec nutná? Vypadá to, že ne.
Efektivní rozpoznávání jazyků
Jak jste asi mohli čekat, zprvu jsem vyzkoušel angličtinu. Ta jak se ukázalo, fungovala naprosto perfektně. Samozřejmě jsem ale nezůstal jen u ní, nadále jsem vyzkoušel jazyky jako je španělština, němčina, japonština a v neposlední řadě i čeština, u níž jsem měl největší obavy. Výsledek? Všechny výše zmíněné jazyky byly rozpoznávány bez problémů!
Abyste si nemysleli, že jsem testy ledabyle odbil, rozhodl jsem se pro tento účel napsat český text:
Text jsem nechal přeložit přes deepl do výše zmíněných jazyků, kromě češtiny a angličtiny samozřejmě. Německy sice něco zvládnu, ale žádná sláva to není, španělsky dám dohromady pár slov nebo frází a japonsky umím možná tak poděkovat. Vraťme se ale k věci, přeložený text jsem vložil ChatGPT (webová verze) a použil plugin Speechki pro převod textu do zvukové podoby. Nahrávku jsem následně uložil a poté ji přehrál z laptopu, během čehož jsem nahrával zvuk do mobilní aplikace ChatGPT. No a co z toho vzešlo? ChatGPT efektivně přeložilo všechny jazyky bez větších problémů. Popravdě mě nejvíce dostala japonština.
Kdybyste si to chtěli zkusit, přikládám zde odkazy na Google Drive, kde si nahrávky můžete stáhnout.
Odkaz na složku: https://drive.google.com/drive/folders/1s_i8Ovj5ZR0ki7-WgtuO86yiKFdbOhu3?usp=drive_link
Zajímá-li Vás plugin Speechki, můžete se o něm více dozvědět v mém dřívějším tutoriálu, kde popisuji, jak ho lze použít a uplatnit: Tutoriál: Jak efektivně využívat plugin Speechki pro převedení textu na řeč.
Obrázek 2 – Midjourney
Optimalizace a uživatelské rozhraní
Cizojazyčnou zkouškou tedy ChatGPT prošlo. Možná jste se ale zamysleli, jak je na tom aplikace s uživatelským rozhraním (GUI), nebo jak si vede optimalizace. Co se optimalizace týče, na mém mobilním telefonu Samsung Galaxy A52s 5G nenacházím žádné problémy, které by byly způsobeny chodem aplikace. Rozhraní je prakticky stejné jako na webu, po pár sekundách byste se měli v pořádku zorientovat. Hlavní novinkou je akorát ikonka mikrofonu, po jehož stisknutí začnete nahrávat – k tomu je samozřejmě zapotřebí dát aplikaci přístup k mikrofonu.
Délka nahrávky
Délka nahrávky je rozhodně důležitou věcí, která by Vás měla zajímat. Kdo by měl zájem o tvoření nahrávek dlouhých maximálně 10 sekund? No ano, lepší než nic, já vím – naštěstí u ChatGPT aplikace tato situace, jak jsem zjistil, nehrozí. Pro otestování jsem použil knihu: Myslet jako římský císař (velmi doporučuji), z níž jsem přečetl nahlas při nahrávání celou jednu stránku. Čas nahrávky se natáhnul zhruba na 2 a půl minuty – po chvíli nejistoty při čekání na to, jestli mi ChatGPT vyhoví či nikoliv, se mi dostalo pozitivní odpovědi.
Obrázek 3 – Midjourney
K čemu mi to teda bude?
Možností je spoustu, je to jenom o tom otevřít svou mysl. Nejenom že si tím značně zrychlíte proces zadávání příkazu (nevím, jak Vám ale ťukání do mobilu dlouhé zprávy nikdy nebylo mou parketou), jednoduše tak můžete zadávat příkaz i bez toho, aniž byste do telefonu museli shlížet – to se Vám nejspíše bude značně hodit, když budete ve spěchu přebíhat mezi cestovními spoji, a nebudete mít kapacitu na koukání do mobilu a zároveň soustředění se na situaci okolo – výsledně to totiž obvykle končí srážkou s jiným tělesem.
Jednoduše tak s ChatGPT můžete sdílet své myšlenky s prosbou o vytvoření dobře formulovaných poznámek nebo s prosbou o jejich analýzu. Osobně také ale nacházím velké užití v učení se cizích jazyků. Asi tušíte jaký hlavní problém máme v českém školství ohledně jazyků (netvrdím, že všude) – málo se mluví, a přitom mluvení je to hlavní, co se na jazyku chcete naučit. Nyní tak můžete například požádat ChatGPT v požadovaném jazyce o vytvoření odstavce textu na Vaše oblíbené téma s určitou úrovní obtížnosti, poté namluvíte Váš překlad a poprosíte ChatGPT o zkontrolování chyb a zpětnou vazbu.
Absence pluginů
Z čeho jsem však již tolik nebyl nadšený byla absence pluginů u GPT-4. Velmi doufám, že v dohledné době budou pluginy přidány, poněvadž s nimi by se z ChatGPT v integraci se speech-to-text modulem opravdu začalo odehrává to pravé kouzlo. De facto byste získali Google asistenta na steroidech – mohli byste tak požádat o:
- vytvoření poznámek a přehrání je do aplikace Notion
- napsání e-mailu a jeho odeslání
- vytvoření předpovědi počasí na Vaši aktuální lokaci
- vyhledání nejkratší cesty ze startu do cíle
- zarezervování hotelu
- a mnoho dalšího
To vše můžete dělat i dosud, ale takhle by Vám k tomu stačily pouze hlasové nahrávky.
Obrázek 4 – Midjourney
Závěrem mohu říci, že jsem z aplikace velmi potěšen. Optimalizace je adekvátní, uživatelské rozhraní je z mé perspektivy intuitivní, množství jazyků s nimiž je ChatGPT schopno pracovat je opravdu nadstandardní, délka akceptované hlasové zprávy je rovněž velmi uspokojivá. Celkově tak získáváme nové možnosti toho, jak můžeme svého digitálního asistenta jednoduše a rychle využít. Jediným nedostatek, na který jsem narazil, byla absence pluginů, které by dokázali posunout aplikaci na zcela jinou úroveň. Za sebe jsem ale i přes tento nedostatek velmi spokojený. Přesto zde však chci zmínit, že je především důležité, abyste si aplikaci vyzkoušeli Vy sami a vytvořili si svůj vlastní názor. S touto závěrečnou větou Vám přeji hodně úspěchů a mnoho šťastných konverzací.