Asi jste se možná už někdy setkali se situací, kdy jste si chtěli vytvořit svůj osobní playlist pro Váš workout, studium, party nebo procházky v přírodě. Nebo možná pracujete na novém podcastu nebo videu na YouTube a potřebujete hudbu, která bude perfektně ladit s vaším obsahem. Máte seznam písní, které milujete, ale jak je spojit dohromady, tak, aby vytvořily harmonický celek? A co když chcete objevit novou hudbu, která se vám bude líbit na základě vašeho hudebního vkusu?
Pokud jste předplatitelé ChatGPT+, mám pro vás řešení. V tomto tutoriálu se podíváme na plugin „PlaylistAI“, který vám umožní snadno a rychle vytvořit playlist na Spotify. Vytvoření playlistu samo o sobě ještě nic neznamená, když nebude spadat do Vašeho hudebního žánru. Stejně jako když máte chuť na nějaké jídlo, ale nespecifikujete jaké, nikdo Vám nezaručí, že Vám kuchař uvaří, to, co zrovna máte rádi. Identifikace Vašeho hudebního stylu je proto klíčová pro vytvoření ideálního playlistu, který bude ladit s Vašimi hudebními preferencemi.
Co je to Spotify?
Pro ty z Vás, kteří se se službou Spotify doposud nikdy nesetkali, zde přiložím stručný popis této platformy.
Spotify je digitální hudební služba, která nabízí přístup k milionům písní a podcastům od umělců z celého světa. Spotify je dostupné zdarma s reklamami nebo si můžete zařídit měsíční předplatné s cenovkou kolem 6 €, které je bez reklam, umožní Vám neomezené přeskakování písniček a stahování, tvoří Vám personalizované playlisty a poskytuje další prémiové vlasnosti. Můžete zde sledovat Vaše oblíbené umělce, dostávat pozvánky na jejich koncerty, vytvářet si playlisty, apod. Služba je dostupná jak na Androidu, Windows, tak i iOS.
Co je to za plugin
Plugin „PlaylistAI“ je nástroj, který se používá k vytváření playlistů na Spotify pomocí seznamu názvů písní generovaných asistentem ChatGPT. Tento plugin vezme seznam písní, který je buď poskytnut uživatelem nebo generován ChatGPT, a vytvoří z něj playlist na Spotify. Pro využívání pluginu budete muset mít přístup k GPT-4, které je součástí předplatného ChatGPT+.
Jak plugin používat
Použití tohoto pluginu je jednoduché. Zvolte GPT-4, klepněte na plugins, a přes plugin store si plugin PlaylistAI nainstalujte. Jakmile máte instalaci hotovou, je třeba si plugin PlaylistAI aktivovat.
Nyní už jen stačí zadat do ChatGPT seznam písní, které chcete zařadit do playlistu, a dát ChatGPT najevo, že z nich chcete vytvořit playlist. ChatGPT poté použije plugin pro vytvoření playlistu a pošle vám odkaz, který vás přesměruje na stránky Spotify, kde si playlist můžete poslechnout a uložit. Než abyste ChatGPT pracně vypisovali seznam Vašich hudebních kandidátů, můžete jí jednoduše sdělit, jaké žánry preferujete, a jaký typ hudby máte v oblibě. No jo, co ale když vnitřně cítíme, jaký druh hudby máme rádi, ale neumíme ji pojmenovat? Na identifikaci hudební vkusu se podíváme v následující sekci.
Zjištění vašeho hudebního stylu
Identifikaci hudebního vkusu můžete udělat například tím, že si všimnete, jaké písně vás nejvíce oslovují, jaké žánry vás nejvíce přitahují, jaké umělce máte v oblibě, nebo jaké písně vás nejvíce ovlivnily, a ke kterým se nejčastěji vracíte. Tato sebereflexe vám může pomoci lépe pochopit, jaký druh hudby vás nejvíce oslovuje, a tím vám pomoci vytvořit playlist, který bude skutečně odrážet váš hudební vkus.
Proč se ale pracně mořit s vytvářením otázek, když můžete jednoduše požádat ChatGPT? Nebo se podíváte na internet a na základě oblíbených umělců si necháte vyhodnotit Váš oblíbený hudební žánr. Pro oba dva případy zde vložím ukázku.
Identifikace hudebního žánru skrze ChatGPT
Do ChatGPT jednoduše vložte následující příkaz a odpovězte na otázky. V případě, že Vám něco není jasné, nebo něčemu nerozumíte, požádejte o vysvětlení či upřesnění.
Ukázka:
Ukázka po poskytnutí odpovědí:
Samozřejmě, budete-li chtít, můžete ChatGPT požádat o poskytnutí dalších písniček. Výhoda použití ChatGPT tkví převážně v možnosti doptat se či požádat o vysvětlení a upřesnění toho, co potřebujete. Zároveň máte vše v jednom okně, takže už v tuto chvíli můžete požádat o vygenerování playlistu. Nejprve ze ale ještě ukážu druhý způsob analýzy hudebního vkusu, který může být rychlejší a jednodušší.
Identifikace hudebního žánru skrze „Music Taste Analyzer“
Music Taste Analyzer je webová stránka, ke které rovnou můžete připojit Váš Spotify účet, a dostane se Vám analýzy nejčastěji poslouchaných umělců, písní nebo jaký emocionální náboj Vaše písně obsahují. Webová stránka kromě toho umožňuje vložení oblíbených umělců, na základě, nichž Vám vyhodnotí Váš hudební vkus. Pojďme se na to podívat!
- Klikněte na odkaz: Music Taste Analyzer – Chosic
- Do vyhledávací lišty zadejte oblíbené umělce:
- Umělců můžete zadat maximálně 5. Poté klikněte na tlačítko Check Taste a mělo by se Vám zobrazit přehledné analytické zhodnocení Vašeho hudebního vkusu:
Jak jsem zmínil, budete-li chtít můžete se rovnou připojit ke Spotify:
Po připojení, by se Vám mělo dostat kvalitní analýzy poslouchaných umělců, hudebního stylu i oblíbených písní.
Nyní, když jste si (doufám, že úspěšně) dokázali najít Váš hudební vkus, se pojďme podívat na způsob, jak si pomocí pluginu Playlist AI vytvořit skrze ChatGPT personalizovaný playlist.
Pakliže jste pro identifikaci hudební vkusu používali ChatGPT, můžete pokračovat v okně, v němž jste odpovídali na otázky. Za předpokladu, že jste využili webovou stránku, jednoduše překopírujte údaje, které Vám o Vašem hudebním vkusu byly poskytnuty do konverzace s ChatGPT. Osobně jsem se rozhodl jít přes ChatGPT.
Vytváření playlistu
Výsledek:
V této fázi máte k dispozici odkaz. Po kliknutí na odkaz budete přesměrováni na stránku Spotify, kde si můžete poslechnout a uložit svůj nový playlist:
V tomto tutoriálu jsme se mohli podívat na to, jak lze využít plugin „PlaylistAI“ v GPT-4. Nyní byste měli být schopni efektivně využívat plugin k vytváření hudebních playlistů na Spotify, které odrážejí váš jedinečný hudební vkus. Nejenom že si tak ušetříte spoustu času, ale i energie, kterou jinak musíte věnovat rozhodovacím procesům týkajících se výběru vhodné hudby. ChatGPT to vše udělá za Vás, stačí jen zadat hudební preference, anebo si stáhnout plugin, který bude zastávat funkci virtuálních Vámi vložených informací, od nichž se bude odpověď ChatGPT odvíjet. Na to se ale podíváme v jiném tutoriálu. Do té doby Vám přeji mnoho hudebních zážitků a vytvořených kvalitních playlistů 😆.