Zatímco celý svět mluví o OpenAI a vlivu Microsoftu na celou oblast umělé inteligence, je tady i další společnost, která je podobně velká jako duchovní dítko Billa Gatese – a má dost možná ještě větší potenciál způsobit revoluci v celém odvětví. Společnost, kterou navíc asi všichni více než dobře známe. Ano, řeč je o Applu. Přestože tento technologický gigant je v tomto směru zatím poměrně nenápadný, vůbec bychom se nedivili, kdyby v budoucnu celý sektor ovládl.
Nedávný vývoj v oblasti AI totiž zdůrazňuje význam menších a efektivnějších jazykových modelů. A právě v tom spočívá potenciál společnosti Apple. S téměř 2 miliardami aktivních zařízení po celém světě má nejhodnotnější společnost světa (s tržní kapitalizací 2,66 bilionu amerických dolarů – téměř 57 bilionů korun) jedinečnou možnost dodávat asistenta AI do prakticky každého zařízení.
Představte si, že byste měli svého osobního asistenta s umělou inteligencí, který by běžel přímo na vašem iPhonu nebo Apple Watch. Podle dostupných zpráv se již v brzké době dočkáme masivního vylepšení u vestavěné hlasové asistentky Siri, kterou můžete znát například právě z iPhonu. Tento upgrade uživatelům podle všeho umožní vytvářet e-maily, psát texty a provádět další úkoly přímo pomocí hlasových příkazů. Jedinou otázkou nyní je, kdy Apple vydá svůj LLM model? Pokud jde například o aplikace zaměřené na zdraví, nedávno jsme psali o tom, že Apple podle zasvěcených zdrojů v současnosti už pracuje na zbrusu nové aplikaci, která přinese umělou inteligenci uživatelům Apple Watch.
Apple vs. všichni ostatní
Jsme si docela dobře jisti, že konkurence ze strany Bingu od Microsoftu nebo OpenAI není Applu právě dvakrát příjemná. Google má svého Barda – který přes všechny své problémy minimálně už spatřil světlo světa. Tlak v sektoru je velký – můžeme sice namítnout, že dostupní chatboti nejsou v žádném případě dokonalí a je před námi ještě dlouhá cesta. Ale nenechme se zmást – je důležité, kdo přišel první. Proto dnes všichni mluví především o laboratoři OpenAI – byla totiž první, kdo přišel s něčím tak revolučním jako je ChatGPT.
Společnosti jako Microsoft, Alphabet (Google) nebo Apple jsou samozřejmě veřejně obchodované – to znamená, že její akcionáři mají co mluvit do jejich dalšího směřování. A nikdo, kdo má v akciích Applu své peníze, nebude toužit po tom, aby společnost v jakémkoli úhlu pohledu snad začala zaostávat za ostatními hráči v sektoru. U Applu, který má mezi technologickými společnostmi naprosto prominentní postavení, je tento tlak snad ještě výraznější. Nezbývá tedy než čekat – my v redakci samozřejmě budeme sledovat všechny novinky o tomto tématu – a včas vás informovat.
Jak může Apple postupovat?
Toto téma aktuálně otevřel na svém Twitteru technologický blogger Sully Omarr. Ve vláknu upozorňuje na to, že před pár dny se teprve devatenáctiletému kodérovi povedlo vytvořit úplně vlastní verzi ChatGPT, která může běžet přímo ve vašem internetovém prohlížeči – pojmenoval ji webGPT. Jakýkoli podobný nástroj si tak můžete doslova vestavět do svého Google Chrome. Nepotřebujete k tomu ani přístup do API rozhraní.
Tímto oslím můstkem se autor dostává k tematice menších jazykových modelů AI, o kterých jsme se zmínili už výše v článku. Naráží přitom na to, že takové platformy potřebují ze zásady mnohem menší výkon – a jsou uživatelsky prostě příjemnější. Nehrozí u nich totiž přetížení ani další podobné problémy. Pokud by tedy teoreticky Apple dokázal chatbota vestavět přímo do vašeho iPhonu, nebyli byste odkázání na to, kolik dalších uživatelů se k nástroji zrovna připojuje. Je to jen váš soukromý chatbot. A to by znamenalo opravdu velkou revoluci.