Podle spoluzakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese by se chatboti s umělou inteligencí mohli už během příštích 18 měsíců používat ke zlepšení gramotnosti u dětí.
V rozhovoru na summitu ASU+GSV v americkém San Diegu Gates vysvětlil, že „nástroje ze světa umělé inteligence se už velmi brzy dostanou na takovou úroveň, že budou stejně dobrým učitelem, jakým by mohl být člověk z masa a kostí“.
Chatboti založení na umělé inteligenci, které reprezentuje samozřejmě nejznámější ChatGPT společnosti OpenAI nebo konkurenční Bard od společnosti Google, se v posledních měsících rychle vyvíjejí a v některých standardizovaných testech mohou již dnes docela dobře konkurovat schopnostem člověka.
Výuka psaní je pro počítačové programy nicméně tradičně obtížná, protože jim chybí kognitivní schopnost kopírovat lidské myšlenkové procesy. To Gates ve svém rozhovoru nezapomněl zmínit. Jedním dechem ale dodal, že právě v tomto směru přinášejí chatboti s umělou inteligencí revoluci – protože jsou schopni efektivně rozpoznat a znovu vytvořit jazyk podobný tomu lidskému.
Mnoho autorů a redaktorů dnes chatboty už používá – ne každý to ale přizná
Zatímco stále více (nejen) amerických společností upřednostňuje uchazeče o zaměstnání, kteří ovládají nástroje typu ChatGPT, u kreativců je to přece jen trochu složitější. Používání umělé inteligence je v tomto směru ještě stále často považováno za minimálně kontroverzní. Najdeme tady ale samozřejmě i čestné výjimky.
Tak například technologický sloupkař deníku New York Times Kevin Roose se například vůbec netají tím, že využívá ChatGPT ke zlepšení svého psaní – konkrétně si nemůže vynachválit schopnosti umělé inteligence rychle vyhledávat v online stylistických příručkách.
Někteří akademici byli také ohromeni schopností chatbotů shrnout a nabídnout zpětnou vazbu k textu nebo dokonce napsat celou esej.
Než se nicméně tato technologie stane životaschopným učitelem, musí se ještě hodně zdokonalit. Podle Gatese je pro AI klíčové, aby se naučila lépe číst a reprodukovat lidský jazyk.
Jazyk, a ne matematika
I když pro někoho může být překvapivé, že chatboti mají vyniknout ve čtení a psaní dříve než například v matematice, je paradoxní, že tyto počítačové modely mají s počty často poměrně značné problémy.
Pokud již existuje vyřešená matematická rovnice v rámci datových sad, na kterých je chatbot vyškolen, může zadavateli poskytnout správnou odpověď. Výpočet vlastního řešení je však složitější a vyžaduje lepší schopnosti uvažování. I to Bill Gates zmínil.
On sám je přesvědčen, že se nové technologie během příštích dvou let zdokonalí, a věří, že by mohly pomoci zpřístupnit soukromé doučování širokému okruhu studentů, kteří by si něco takového jinak nemohli dovolit. A to se týká jak západního světa, tak samozřejmě i rozvojových zemí.
Zatímco nyní většina z nás používá bezplatné verze dostupných chatbotů, Gates očekává, že pokročilejší verze budou k dispozici za předplatitelský poplatek – zároveň ale věří, že budou cenově dostupnější a přístupnější než individuální doučování s lidským instruktorem.
Celý rozhovor s Billem Gatesem v angličtině si můžete pustit níže: